pochoden lidskych prav, pochoden ludskych prav, celosvetova stafeta s pochodni za lidska prava, san francisko, peking 2008, olympiada v Cine, olympijske hry v pekingu
Sanfranciský radní Chris Daly (se svým synem) uvítal příchod štafety s Olympijskou pochodní lidských práv inspirujícím proslovem. (Matthew Kang/Velká Epocha)

San Francisco, USA - Celosvětová štafeta s Olympijskou pochodní lidských práv byla navržena, aby vnesla světlo do temnot bezpráví a porušování lidských práv v Číně. Čtyři dny před příchodem oficiální "pekingské" olympijské pochodně do San Francisca, ji v ulicích téhož města vítaly stovky lidí.

San Francisco je jedinou zastávkou oficiální olympijské pochodně v Severní Americe. Žalostná situace lidských práv v Číně přitom podnítila téměř při každé etapě cesty olympijského ohně do Pekingu stupňující se protesty a kontroverze.

Na sobotním protestu se na sanfranciském náměstí Union Square shromáždil početný dav lidí, včetně radního Chrise Dalyho, medailistů z OH v Mexico City 1968, Johna Carlose (bronzová medaile) a Lynn Vidali Gautschiové (stříbrná medaile), proslulého kanadského obhájce lidských práv Davida Matase a zástupců Tibetu, Barmy, Dárfúru, praxe Falun Gong, katolíků a dalších skupin, kterých se dotýká porušování lidských práv v Číně.

pochoden lidskych prav, pochoden ludskych prav, celosvetova stafeta s pochodni za lidska prava, san francisko, peking 2008, olympiada v Cine, olympijske hry v pekingu
Zastánci Tibetu doufají, že tvrdé zákroky proti jejich lidu brzy skončí. (Ivailo Anguelov/Velká Epocha)

Na šestikilometrový běh s Olympijskou pochodní lidských práv navázaly živý koncert, veřejné shromáždění a panelová diskuse. Bojovníci za lidská práva naléhali na svět, aby pořádáním protestů proti olympiádě v Pekingu vytvářel tlak na čínské úřady. Aby se mohla stát pořadatelem olympijských her 2008, Čína slíbila zlepšit situaci na poli lidských práv. Protestující připomínali, že ve jménu "příprav" na olympiádu čínská vláda brutálně potlačuje vlastní lidi a tibetský národ a zároveň napomáhá zabíjení v Dárfúru a Barmě.

"Štafeta s Olympijskou pochodní lidských práv ztělesňuje hodnoty města San Francisco, nese významy lidských práv, osobní svobody a převzetí zodpovědnosti za nespravedlnosti, které vycházejí najevo," řekl na veřejném shromáždění sanfranciský radní Daly.

"Vědomi si násilí na lidských právech, kterým je čínská vláda notoricky známá po celém světě, lidé v San Franciscu budou na oficiální olympijskou pochodeň reagovat se znepokojením a s protesty," dále uvedl.
Celosvětová štafeta s Olympijskou pochodní lidských práv je kampaň, která prochází 150 městy 37 zemí, napříč 6 kontinenty. V San Franciscu přitáhla pozornost místních lidí, turistů, pouličních prodavačů a zaznamenala také početnou účast protestujících, kteří nesli transparenty s nápisy "Olympiáda a zločiny proti lidskosti nemohou v Číně probíhat současně", "Svobodný Tibet" a "Dárfúr - krvavá olympiáda" apod.

pochoden lidskych prav, pochoden ludskych prav, celosvetova stafeta s pochodni za lidska prava, san francisko, peking 2008, olympiada v Cine, olympijske hry v pekingu
Bývalý člen čínského národního basketbalového mužstva Kai Chen vnáší Olympijskou pochodeň lidských práv na sanfranciské náměstí Union Square. (Ivailo Anguelov/Velká Epocha)

Tuto globální událost uvedla do pohybu Koalice za vyšetření pronásledování Falun Gongu. Falun Gong je duchovní praxe, založená na meditaci a cvičeních, která je v Číně od roku 1999 zakázaná. Již více než 8 let jsou její následovníci v Číně pronásledováni a mučeni.

V úterý poběží přes San Francisco také Pochodeň za svobodu Tibetu, která dále pokračuje do Los Angeles na protest proti zacházení čínské vlády s Tibeťany a proti vyhnání jejich duchovního vůdce (dalajlámy) do exilu. Očekává se, že na svíčkové vigilii za Tibet, která se bude konat večer před městskou radnicí, vystoupí slavný herec Richard Gere a arcibiskup Desmond Tutu.

Řada prominentních osobností, včetně francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho, německé kancléřky Angely Merkel, britského prince Charlese a skupiny hollywoodských celebrit také v poslední době vyjádřila svoje znepokojení nad zacházením čínské vlády s Tibetem a připomněla její blízké vztahy se súdánským režimem, zodpovědným za masové zabíjení v Dárfúru.

"Čestný úkol pořádat olympiádu neměl být Číně nikdy přidělen," říká advokát Matas. "Nyní do her zbývá pět měsíců. Možná je příliš pozdě na to, změnit rozhodnutí z roku 2001, rozhodně ale není pozdě přinutit Čínu, aby litovala, že vůbec kdy olympiádu získala."

pochoden lidskych prav, pochoden ludskych prav, celosvetova stafeta s pochodni za lidska prava, san francisko, peking 2008, olympiada v Cine, olympijske hry v pekingu
Olympionik John Carlos se proslavil, když na stupních vítězů na OH v Mexiko City 1968 symbolicky zdravil zaťatou pěstí ("black power"). (Matthew Kang/Velká Epocha)

"Čínská komunistická strana používá olympijské hry, aby ospravedlnila a oslavila fakt, že se drží u moci," dodal Matas.

Bývalý člen čínského národního basketbalového mužstva Kai Chen přinesl skrze zalidněné náměstí Union Square pochodeň do San Francisca. Chen, který vzápětí promluvil ke shromážděným lidem, je velvyslancem Celosvětové štafety s Olympijskou pochodní lidských práv pro západní část USA.

Pochodeň na její další pouti San Franciscem nesl olympijský medailista John Carlos. Doprovázel ho početný dav běžců, skandujících: "Žádná lidská práva, žádná olympiáda!"

"Lidé v Číně jako celek si zaslouží, aby olympijské hry pořádal jejich národ. Jejich vláda si ale nic takového nezaslouží," nechal se slyšet Carlos.