pronásledování Falun Gongu v Cine, represe pred olympiadou v Cine, Yu Zhou, Xiaojuan, Xiaoqiang
Yu Zhou při vystoupení.

Jsme v malém, úhledném bytě, plném pokojových rostlin. Místností zní zvuk kytary, bicí udávají svižné tempo, zpěvačka Xiaojuan (s plechovkou spreje místo mikrofonu) zpívá svým typickým měkkým hlasem. "Tady jsem doma, v malém pokoji, který jsi pro mě zařídil, zaplnil květinami, všude kolem jen samá zeleň."

Tak vypadá první videoklip k písni "Tady jsem doma" tříčlenné folkové skupiny "Xiaojuan & Spolubydlící z údolí". Více videoklipů už ale skupina nenatočí... v době, kdy je video v roce 2008 uvedeno na veřejnost, už je bubeník skupiny Yu Zhou mrtev.

"Tady jsem doma"

Klip k písni "Tady jsem doma" byl natáčen v období mrazivé pekingské zimy. Přesto v divákovi zanechá pocit jara a tepla. Natáčení proběhlo v domově zpěvačky Xiaojuan na periférii města. Její byt je plný pokojových rostlin, čerstvých květin, obrazů a hudby - z tohoto domáckého prostředí vyvěrá i text písně. V prostém, ale útulném bydlení, které prosvětlují paprsky slunce, přímo cítíme atmosféru radosti.

Byt je však zároveň velmi malý, a tak musel režisér videoklipu při natáčení využít netradiční postupy. I sami protagonisté se k filmování postavili kreativně: kytarista hraje zpod klavíru, zpěvačka zpívá z šatníku atd. I když filmování bylo komplikované, všichni se při něm dobře bavili. Jemný a introvertní Yu Zhou se před objektivem kamery choval trochu toporně, a tak ho režisér vyzval, aby byl "víc srandovní". Yuovi, který se každému snažil vyjít vstříc, se podařilo trochu křečovitý výraz rozehnat milým úsměvem.

Xiaojuan & Spolubydlící z údolí hrají radostnou, nenáročnou, průzračnou až dětsky naivní hudbu. V jejich zpěvu je slyšet upřímnost a prostotu, posluchač jakoby se sám vracel do dětství, do doby bezstarostnosti a smíchu. Není divu, že si jejich hudbu oblíbili lidé všech věků a profesí.

Mezi členy tria byl právě bubeník Yu Zhou opravdovým hudebním talentem. Miloval hudbu, naučil se zručně hrát na kytaru, bicí a foukací harmoniku. Dobře zpíval. Jako absolvent Pekingské university měl státní zkoušku z francouzštiny, ale hovořil i dalšími světovými jazyky. Rád filozofoval. I když nebyl typem agresivního baviče, svým jemným humorem nepřestával bavit své okolí.

Se svou mimořádnou výškou (téměř 2 metry) byl nepřehlédnutelný. Byl znám pro své vysoké IQ. V Pekingu měl mnoho přátel, kteří se často scházeli v jeho bytě a pořádali tu různé dýchánky a večírky. Yuova přítelkyně Na Xu vystudovala žurnalistiku na Pekingské universitě. Jako amatérská malířka a básnířka si získala i určitý věhlas v uměleckých kruzích.

V roce 1995 se Yu od kamaráda doslechl o Falun Gongu. On i jeho přítelkyně byli nadšení z praxe, která učí pravdivost, soucit a snášenlivost a ihned vstoupili na cestu kultivace charakteru.

"Nejhodnější lidé, které jsem potkal"

Když přijde řeč na Yua a jeho přítelkyni Xu, jejich přátelé je všichni popisují shodně. "Byli to ti nejhodnější lidé, které jsem potkal." "Jakými slovy je vystihnout? Dobří a hodní - lépe se to popsat nedá." Potom, co se začali věnovat Falun Gongu, představili Yu a Xu tuto praxi také lidem kolem sebe, chtěli, aby z ní měli prospěch i ostatní. Díky jejich dobrému vlivu a osobnímu příkladu se mnoho lidí začalo věnovat Falun Gongu. Yu ve volném čase spolupracoval na francouzském překladu knihy Zhuan Falun (Otáčení Kolem Zákona); v ní  je shrnuto učení Falun Gongu.

Yu byl známý svým vlídným chováním ke vzdáleným příbuzným i k neznámým lidem. Když se na prahu jeho bytu objevil příležitostný známý, kterého Yu ani pořádně neznal, a žádal o pomoc v nouzi, Yu a Xu mu neváhali vypomoci 800 yuany (i když jejich měsíční příjem činil pouze 1000 yuanů).

Yu pomáhal také mnoha přátelům. Peking je město, do kterého přijíždějí umělci z celé země. Spousta z nich tu chce prorazit ve filmovém průmyslu nebo v jiném oboru, což ale vůbec není jednoduché. Vyskytuje se tu velká skupina lidí, kterým se říká "pekingští plavci", protože "plavou" sem a tam hlavním městem ve snaze naplnit své umělecké sny. Většina z nich se přitom protlouká na hranici bídy. Protože Yu měl v Pekingu svůj byt a regulérní zaměstnání, často těmto lidem pomáhal. Nechával je u sebe zadarmo bydlet, finančně je podporoval a podobně.

Jednou se měl s kamarádem sejít na autobusové zastávce, přítel se ale "zaseknul" v pekingské hromadné dopravě a na schůzku dorazil s více než hodinovým zpožděním. Yu nepronesl jediné slovo výčitky, jen prostě řekl: "Tak půjdeme." Jeho přítel dodnes při vzpomínce na toto setkání nemůže skrýt své dojetí.

Jednou Yu vyrazil s několika přáteli na výlet. Jak jeli, přijeli na místo, kde na silnici ležel velký kámen. Ostatní auta ho objížděla, čímž způsobovala malou dopravní zácpu. Každý jen čekal, až bude moci odjet a víc se o celou věc nezajímal. Yu ale vystoupil z auta a kámen ze silnice odvalil. Potom ještě počkal, až všechna ostatní auta odjedou. Jeho přátelé nechápali: "Kde se v dnešní materialistické a sebestředné čínské společnosti vzal takovýhle člověk?"

20. července 1999 spustila Čínská komunistická strana pronásledování Falun Gongu. Yu Zhou a Na Xu cítili potřebu otevřeně promluvit a říci lidem pravdu; že praxe pomohla desítkám milionům lidí dosáhnout zlepšení zdravotního a psychického stavu. Vydali se tedy apelovat na náměstí Nebeského klidu (Tiananmen) v Pekingu. Úřady jejich volání po spravedlnosti nevyslyšely.

V říjnu 1999 se Yu a Xu zúčastnili setkání ve Fangshanu, na které přišlo několik stovek praktikujících Falun Gongu. Byl mezi nimi i doktor Wang Bin (dvakrát odsouzený k převýchově prací v pracovních táborech, dnes žije ve Spojených státech), v současné době pohřešovaný Huang Xiong (jeho bratr Huang Wanqing již také žije v USA) a mnoho dalších. Po zahájení perzekuce měli všichni velkou touhu se setkat a vyměnit si své zkušenosti z odolávání státní represi. Po setkání se Yu a Xu chtěli dále na místě starat o praktikující, kteří nebyli v dobrém zdravotním stavu, ale byli uneseni policií a umístěni na 15 dní do detenčního (záchytného) centra. Protože policie nikoho jiného nechytila, byli velmi tvrdě vyslýcháni jako "organizátoři akce". Při výsleších ale své souvěrce nezradili a nepodali policii žádné informace. Jejich slušné a ohleduplné jednání s každým, s kým se setkali, dokonce přimělo policisty, aby je po propuštění už dále neobtěžovali.

Za mřížemi

V roce 2001 zadržela policie dalšího praktikujícího Falun Gongu, pana Li Xiaoli (mezitím byl umučen) z města Siping v severovýchodní Číně. Li v té době bydlel v Yuově bytě a při kontrole jeho telefonního účtu policie přišla i na Yuovo číslo. 3. července zadrželi členové Pekingského národního bezpečnostního týmu Yuovu přítelkyni Xu. V listopadu téhož roku ji úředníci středního lidového soudu ve Fangshanu protiprávně poslali na pět let do vězení... důvodem bylo praktikování Falun Gongu.

V Pekingském ženském vězení musela Xu snášet mnoho druhů nelidského zacházení, své praxe se ale nevzdala. Na příkaz ředitele věznice Zhou Yinga byla poslána na tzv. malou celu, kde byla mučena. Aby jí izolovali od ostatních praktikujících Falun Gongu, byla v roce 2004 přidělena k jiné pracovní skupině. V době věznění Xu nepřestávala říkat ostatním, že Falun Gong je dobrý a objasňovala jim pravdu o jeho perzekuci. Její slova a nesobecké skutky nalezly odezvu u mnoha vězňů a dokonce i u členů vězeňské stráže. Jak šel čas, bylo čím dál víc zřejmé, že Xu má pravdu. Vedení věznice se začalo obávat, že vězeňská stráž a další vězni začnou praktikovat Falun Gong, a tak jí posílalo z jedné pracovní skupiny do druhé. Když přišel čas, aby pracovní skupinu opustila, spoluvězni se s ní loučili v slzách.

Popularita stoupá

Zatímco Xu byla ve vězení, Yu Zhou, zpěvačka Xiaojuan a její manžel Xiaoqiang založili tříčlennou hudební skupinu Xiaojuan & Spolubydlící z údolí. Zpívali a hráli venkovské písně, lidové písně a tradiční repertoár z celého světa. Publikum je velmi dobře přijalo. Brzy si získali okruh věrných fanoušků a na své umělecké cestě směle překonávali nesnáze. Zpěvačka Xiaojuan je tělesně postižená a cestování jí činilo obtíže. S Yuovou a manželovou pomocí to však dokázala. Pomalu, ale jistě si její něžný hlas a optimistické vzezření dobyly srdce velkého počtu posluchačů.

Skupina si brzy získala dobré jméno. Často byli zváni, aby hráli ve velkých hotelích po celé Číně. V roce 2007 už měli za sebou tři větší koncerty a jejich skladby "Žár zapadajícího slunce", "Tady jsem doma"  a "Obyvatelé údolí" už byly mezi fanoušky velmi populární. Písní "Tady jsem doma" skupina uváděla a zakončovala každé veřejné vystoupení. Kamarád jim navrhl, aby k této písni natočili svůj první videoklip. Každý, kdo klip viděl, byl nadšený: "Je to příliš krásné, aby to byla pravda."

Při cestách s kapelou Yu vydatně pomáhal postižené Xiaojuan, často "poletoval" po jevišti, aby jí podal potřebné nástroje nebo upravil mikrofon. Při koncertu v Hangzhou, který kapela nazvala "Srdečně" a kde vystupovala s dětským sborem, Yu dětem obětavě upravoval mikrofony, aby výsledek byl co nejlepší. Zpívali: "Před velkým rudým závěsem rostou zelené květiny, které voní tak krásně, tak krásně..."

Na tomto koncertě Xiaoqiag řekl: "Chtěl bych píseň "Rudý závěs a zelené květiny" věnovat všem přítomným ženám a jejich mužům," načež Yu "vážným" hlasem dodal: "... a jejich rodičům a prarodičům." Ve svých 42 letech měl Yu čisté srdce plné humoru. "Proč by to nemohl být Zelený závěs a rudé květiny?" vtipkoval.

Před koncem roku 2006 byla Xu propuštěna a dvojice se tak konečně setkala. Xu se ihned vrátila k umění a pokračovala v rozvíjení svého talentu. Zanedlouho nastoupila do kreativního oddělení katedry olejové malby na Centrální umělecké akademii. Aby ji v její práci ještě více podpořil, Yu se přestěhoval blíž ke škole. Vypadalo to, že jejich život se vrátil do svých kolejí a že je čeká nadějná budoucnost. Ale...

Olympijský duch Čínské komunistické strany

Rok 2008 je pro Čínskou komunistickou stranu "olympijským rokem" a olympiáda se stala "největším politickým úkolem" strany. V tomto roce strana zintenzivnila pronásledování věřících a disidentů. Když se 26. ledna 2008 Yu a Xu vraceli z nahrávací zkoušky, jejich vůz zastavili policisté, kteří jim oznámili, že v rámci "vítání olympiády" musejí prohledat každé auto.

V jejich voze byly nalezeny materiály Falun Gongu. Dvojice byla ihned poslána do detenčního centra Tongzhou. 6. února obdrželi Yuovi příbuzní tištěnou výzvu, aby se ihned dostavili na jednotku intenzivní péče Qinghe. Zde se měli setkat s Yuem. Když rodina dorazila na místo, Yu už nedýchal. Jeho tělo bylo přikryté prostěradlem, na obličeji měl stále ještě kyslíkovou masku a jeho nohy byly studené.

Když se příbuzní ptali, jak Yu zemřel, doktor přeskakoval od "hladovky" k "cukrovce" a uváděl řadu dalších příčin. Yuova rodina si je jistá, že Yu byl naprosto zdravý a netrpěl žádným typem cukrovky. Navíc byl uvězněn pouhých deset dní a nemohl tedy zemřít z důvodů "hladovky". Ve snaze zakrýt své zločiny požadovalo detenční centrum okamžitou kremaci Yuova těla. Jeho rodinným příslušníkům bylo řečeno, že nebudou-li se zpopelněním těla souhlasit, budou "popotahováni" za "podněcování a rozvracení". Rodina přesto nesouhlasila a trvala na provedení pitvy. Yuovo tělo dodnes leží na jednotce intenzivní péče.

pronásledování Falun Gongu v Cine, represe pred olympiadou v Cine, Yu Zhou, Xiaojuan, Xiaoqiang
Yu Zhou, Xiaojuan a Xiaoqiang na obálce jejich alba.

Xu pravděpodobně ještě neví, že se její manžel stal obětí perzekuce. Byla mezitím přemístěna do Pekingského detenčního centra (známého také jako Sedmá sekce městského úřadu - místo, vyhrazené politickým vězňům). Zde je momentálně podrobována nelidskému zacházení.

V posledních 112 letech olympijské hry propagovaly po celém světě mír, lásku a harmonii. Lidé všech ras a vyznání se na nich scházeli, aby spolu čestně soutěžili a pobývali bok po boku ve vzájemné harmonii. Základem olympijských her není nic jiného než lidskost a hodnoty lidské civilizace - jedinou výjimku tvoří olympiáda 1936 v Berlíně.

Letní olympiáda je momentálně "největším politickým úkolem Čínské komunistické strany". Jak může vyjadřovat olympijského ducha? Olympijské hry, které ztratily svou podstatu a svého ducha, nemohou být nazývány skutečnou olympiádou.

Obracíme se na lidi z celého světa, aby odmítli tuto krvavou olympiádu, zachránili Na Xu a miliony dalších lidí, které jsou perzekvovány na stejném místě, kde se mají uskutečnit olympijské hry. Ochraňme společně lidskou důstojnost a žádejme spravedlnost pro Yu Zhoua a další podobně utlačované!

Yu, který nás opustil, od tohoto světa nikdy nic nežádal. Na druhé straně zanechal prostřednictvím své hudby v našich srdcích věčnou radost a krásu.

"Tady jsem doma, v malém pokoji, který jsi pro mě zařídil, zaplnil květinami, všude kolem jen samá zeleň."