podpora lidskych prav v Cine a Tibetu
Plakát akce na podporu lidských práv v Číně a Tibetu. (Lungtha.cz)

Na čtvrtek 24. dubna 2008 (mezi 14.00 a 21.00) je do Opletalovy ulice v centru Prahy svoláno shromáždění, jež má za cíl zvýšit povědomí o porušování lidských práv v Číně. Ve stejný čas budou v blízké budově Autoklubu ČR zasedat delegáti českých sportovních svazů. Akce by měla zároveň podpořit Český olympijský výbor a domácí sportovce v jejich snaze vyjádřit se k současné situaci v Číně. Shromáždění je také reakcí na současnou situaci v Tibetu.

Organizátoři akce doufají, že jejich aktivita pomůže posílit odvahu Českého olympijského výboru a sportovců protestovat proti porušování lidských práv v Číně a Tibetu. "Svazy a sportovci se již (možná i díky naší podpoře) probouzejí a přemýšlejí nad tím, že se nelze zabývat pouze slávou sportu, ale je třeba řešit i tyto lidskoprávní otázky," říká jeden z organizátorů akce, Stanislav Penc.

K organizaci protestní akce se hlásí neziskové lidskoprávní organizace Lungta, M.O.S.T., Potala a Člověk v tísni. Přibývají i další, které v současné době distribuují plakáty a letáky na podporu lidských práv v Číně a zvou organizace a jednotlivce, aby se k akci připojili.

Program shromáždění bude obsahovat nejen proslovy a veřejná oznámení, v plánu je také vystoupení hudebních skupin a promítání filmů.

Akce není podle Stanislava Pence zamýšlena jako protestní, je daleko více směrována na podporu odvahy vystoupit proti bezpráví, násilí a porušování mezinárodně uznávaných lidských práv. Pokud máte zájem nějak pomoci lidským právům v Číně, neváhejte nás kontaktovat. Tato akce je dobrou příležitostí pro všechny, kdo chtějí přispět ke zlepšení situace," dodáva.