Koaliční strany se v úterý 1. dubna na jednání svých předsedů dohodly o návratu Jiřího Čunka do vlády. Setkání se zúčastnil nejen Mirek Topolánek za ODS a Martin Bursík za Zelené, ale i J. Čunek za KDU-ČSL, a mimo předsedů navíc i ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg. Návrat předsedy lidovců byl totiž blokován požadavkem Karla Schwarzenberga na rozbor účetnictví a hospodaření Jiřího Čunka odborníky na účetnictví. Ti by měli prověrku ukončit a výsledek svého šetření předložit do 1.7.2008.

Karel Schwarzenberg také současně trvá na zveřejnění výsledků auditu, nejlépe na internetu. „…když to objasní, tak se mu navíc omluvím, že jsem byl příliš emotivní. Když se věci neobjasní, tak je načase odejít. Víte, co mi v naší zemi nejvíc chybí? Nastavit jisté standardy chování. To nám strašně chybí. A to je důležitější, než jestli někdo bude pár týdnů nebo pár let ministrem.“ vyjádřil ministr již dříve své zásadní postoje v rozhovoru pro Právo.

Prezident V. Klaus obdržel 1. dubna 2008 žádost předsedy vlády Mirka Topolánka o opětovné jmenování Jiřího Čunka do vládní funkce. Podle V. Klause tedy došlo u koaličních partnerů ke shodě ohledně důvodů, vedoucí Jiřího Čunka k odstoupení, a které (podle jejich přesvědčení) již pominuly. Proto žádosti premiéra vyhoví a ve středu 2. dubna 2008 v 11.00 hodin opětovně jmenoval na Pražském hradě Jiřího Čunka prvním místopředsedou vlády a ministrem pro místní rozvoj vlády České republiky.

Kausa Čunek

Jiří Čunek je v pozornosti médií delší dobu. Vše začalo obviněním jeho bývalé sekretářky, že ji ještě jako starosta Vsetína sexuálně obtěžoval. Jakmile se Čunek stal předsedou KDU-ČSL, dostal se do politických her vlivných osob a postupně následovala obvinění z půlmilionového úplatku manipulací benzínových CCS karet, rasismu a zaujatosti vůči Romům, nejasný původ uložených milionů až po zneužívání sociálních dávek. O politickém pozadí a manipulacích byli přesvědčeni i někteří politici a senátoři, Senát jako celek však imunitu předsedy KDU-ČSL zrušil a Čunka vydal trestnímu stíhání. Pochybnosti následně vznikly i okolo tohoto vyšetřování a zásahům Nejvyššího státního zastupitelství v čele s Veseckou, které přesunulo kauzu Čunka na jihlavského žalobce A. Salichova, který trestní stíhání zastavil. Čunkův odchod z vlády nakonec způsobil tlak, vystupňovaný vzhledem k dříve pobíraným sociálním dávkám (šetření ukázalo, že je pobíral oprávněně). Nyní se předseda KDU-ČSL do vysoké politiky oficiálně znovu vrací a bude usilovat o návrat důvěry nejen Karla Schwarzenberga, ale i občanů.