prezidentske volby na Taiwanu, volba taiwanskeho prezidenta, Ma Ying-Jeou
Ma Ying-Jeou sdělil po vítězství v prezidentských volbách zahraničním médiím, že je ochoten pořádat mírová jednání s Pekingem pouze za podmínky, že Peking odstraní rakety, namířené na Taiwan. (AP/SITA)

TAIWAN - 22. března kandidáti Čínské národní strany (KMT - Kuomintang) na prezidenta a viceprezidenta Taiwanu, Ma Ying-Jeou a Vincent Siew, zvítězili se ziskem 58,45 procent hlasů a porazili tak rivaly Franka Hsieh a Su Tseng-Chang. Tato volba přilákala mezinárodní pozornost kvůli polaritě mezi taiwanskou demokracií a pekingskou diktaturou.

Hned po oznámení Centrální taiwanské volební komise, že dvanáctým prezidentem a viceprezidentem se stávají Ma Ying-Jeou a Vincent Siew, současný prezident Chen Shui-bian jim pogratuloval a vyjádřil přání učinit vše pro to, aby udržel politickou stabilitu na Taiwanu a pomohl při přesunu politické moci.

Zklamání pro Peking

Předpovědi médií pevninské Číny, že demokratické volby vyvolají společenské nepokoje, se nevyplnily a změna vládnoucích stran proběhla poklidně. Mluvčí Kanceláře záležitostí Taiwanu v Čínské státní radě, Li Weiyi, a reportéři pevninských médií se ve zprávách o prezidentských volbách na Taiwanu soustředily na neúspěch referenda o "vstupu do OSN" a "návratu do OSN" a vítězství KMT nijak výrazně nekomentovali.

Mírová jednání jako páka na stažení raket

Po vítězství v prezidentských volbách sdělil Ma zahraničním médiím, že je ochoten pořádat mírová jednání s Pekingem, ale za předpokladu, že čínské autority stáhnou své rakety, namířené na Taiwan.

"Mírová smlouva nebude mít prioritu nad ekonomikou a obchodem. Samozřejmě, chceme načnout otázku mírové dohody s Čínou. Jasně jsme vyjádřili, že by měl Peking stáhnout rakety namířené na Taiwan, pokud chce dialog na toto téma. Nechceme jednat o míru pod hrozbou války," uvedl Ma.

Ma Ying-Jeou také sdělil, že plánuje navštívit Čínu, ale naznačil, že ještě před slavnostním jmenováním 20. května může navštívit jiné významné země. Spojené státy, Japonsko a Singapur zaslali budoucímu prezidentovi své gratulace.

Číňané dokáží brát politiku racionálně

Známý aktivista Čínského demokratického hnutí, Wei Jingsheng, uvedl, že obyvatelé Taiwanu dokázali, že Číňané dokáží brát politiku racionálně. Podle něj volby odrážely veřejné mínění a výsledek bude všechny politické strany nutit k přezkoumání své politiky.

Bývalý prezident - Čína a Taiwan by se měly demokraticky sjednotit

Ve své gratulaci Guo Quan, úřadující předseda nově založené Nové čínské lidové strany (CNPP), uvádí, že návrat KMT do čela Taiwanu je dobré pro sjednocení pevninské Číny a Taiwanu pod demokratickou vládou.

"Čínští vládci už dál nemohou být autokratičtí, protože Číňané v pevninské Číně to nedovolí. Číňané na druhé straně Taiwanské úžiny to nedovolí a Číňané po celém světě to nedovolí! Číňané, žijící v Číně, už nemají důvod dál žít pod tyranskou vládou," řekl Guo a dodal, že "členové CNPP věří, že Čína se může znovu pozvednout pouze při demokratickém sjednocení."