Dav protestujících před Velvyslanectvím ČLR v Praze (foto: Milan Kajínek/Velká Epocha)
Dav protestujících před Velvyslanectvím ČLR v Praze (foto: Milan Kajínek/Velká Epocha)

Praha, 19. března – Tuto středu se dostavila před čínskou ambasádu i početná skupina demonstrantů, požadujících dodržování lidských práv v Tibetu. Češi před čínskou ambasádou apelovali za Tibet již minulou neděli (16. 3.). Včera se už podruhé snažili upozornit čínskou vládu a domácí média na znepokojivou situaci v Tibetu a apelovat za mírové řešení a vedení dialogu namísto násilného potlačování protestujících v Tibetu.

Jeden z přítomných krátce vysvětlil, proč se manifestace účastní. „Přišel jsem podpořit Tibet a Tibeťany, potažmo lidi na celém světě, kterým se nedostává základních lidských práv a fundamentální svobody. Jsem otřesen tím, v Tibetu děje a rozhořčen tím, jak o tom hovoří čínští představitelé, jak svalují vinu na dalajlámu, mluví o dalajlámově klice, tomu nevěřím. Přišel jsem, aby bylo vidět, že lidem v Praze není jedno, co se děje ve světě. V Tibetu jsou pošlapávány hodnoty, které uznáváme.“

„Vláda ČR a česká veřejnost tradičně kladou velký důraz na ochranu lidských práv, základních svobod a na ochranu kulturního a náboženského dědictví v celém světě...“ (úryvek z prohlášení vlády České republiky k aktuální situaci v Tibetu, 17. 3. 2008)

Jeden svět - jedna lidská práva

Anglicky mluvící protestující se nechala slyšet: „Mezinárodní olympijský výbor by se měl už konečně rozhýbat k aktivitě. Všichni se dívají, celý svět přihlíží a oni stále jen dělají mrtvého brouka.“

Další protestující, povoláním etnolog, přišel proto, že: „Každý národ má právo na svoji identitu.“

„Myslím, že si z nás čínská ambasáda dělá blázny když se domnívá, že uvěříme pomluvám směřujícím na dalajlámu a Tibeťany, přičemž uzavřou celý Tibet a tvrdí, že dalajláma lže, to je úplně absurdní,“ přidal se další z účastníků protestu.

Prezident republiky Václav Klaus je současnými událostmi v Tibetu velmi zneklidněn. Uvedl, že situace je nepřehledná a ověřených informací je málo. Je přesvědčen, že v každém případě platí, že násilí není řešením ani v Tibetu, ani kdekoli jinde na světě.

Nejen Tibet trpí útlakem Komunistické strany Číny

Oběti porušování lidských práv v současné Číně netvoří pouze Tibeťané, ale také příslušníci jiných etnických menšin, křesťané, buddhisté a následovníci duchovního hnutí Falun Gong. Samotní Číňané jsou často ve vleku oficiální propagandy, fungující na principu „ lži, která, je-li tisíckrát opakována, stává se pravdou“. Svědčí o tom i situace, ke které došlo při středečních protestech. K ambasádě přišlo několik čínských turistů, kteří přes davy protestujících nemohli projít do budovy velvyslanectví. Jeden z praktikujících Falun Gongu se jim pokoušel osvětlit situaci lidských práv v Číně. Turisté odmítli a nazvali informace o porušování lidských práv v Číně „propagandou.“

Jeden z demonstrantů se vyjádřil k tématu pronásledování víry v pevninské Číně: „Svoboda vyznání je v Číně porušovaná celostátně a velmi výrazně. Proto by měl tlak světové veřejnosti na Čínu zůstat přinejmenším tak silný, jak je. Čínský režim je mistr propagandy a v souvislosti s olympiádou se snaží žalostnou skutečnost nabarvit na růžovo. I na dnešním shromáždění jsme si připomněli, že je třeba tlačit na sportovce a sportovní svazy. Řada z nich je právě dnes nakloněna o lidských právech mluvit.“

Další demonstrující o pronásledování věřících v Číně řekl: „Je dobré podpořit lidi, kteří bojují za svobodu, ať už je to kdekoliv na světě... tudíž jsem přišel vyjádřit solidaritu právě sem. Sám jsem věřící, jsem křesťan. Kdyby někdo pronásledoval mojí víru, bral bych to za jednu z vůbec nejtěžších křivd… jako by pronásledoval mou rodinu.“