PRAHA, 10. března - Po obrovském úspěchu v Bratislavě zavítal umělecký soubor Shen Yun  se svým představením Shen Yun Chinese Spectacular do Kongresového centra Praha. Čeští diváci tak poprvé dostali možnost nahlédnout do nejstaršího kulturního dědictví na světě. Mnozí se velmi pozitivně vyjádřili o kostýmech, choreografii a představení jako celku.

Potlesk obecenstva při představení Shen Yun - na fotografii zleva: Martin Zbrožek, Marek Benda s dětmi, Igor Vejsada (Foto: Jan Jiekielek / The Epoch Times)
Potlesk obecenstva při představení Shen Yun - na fotografii zleva: Martin Zbrožek, Marek Benda s dětmi, Igor Vejsada (Foto: Jan Jiekielek / The Epoch Times)

"Mně to připadá fascinující, mám trochu pocit, že je to přeci jen uděláno částečně pro tu západní kulturu, je to pro nás srozumitelné, mám tady dvě děti, šestiletého a osmiletou a obě se nesmírně baví, ale je to krásný obraz velikosti té Číny, stáří a hloubky té kultury," uvedl k představení člen parlamentu Marek Benda.

"Mám z představení velmi dobré pocity. Tanec byl na vysoce profesionální úrovni. Podle mého názoru je tanec nejduchovnějším uměním. Obecenstvo tak může prožít velikost čínské historie a duchovního dědictví," řekl baletní mistr Igor Vejsada.

Tradiční tanec, legendy, ale i současná Čína

Kromě ztělesnění tradičních legend a lidských hodnot je výjimečnost Shen Yun Chinese Spectacular také v tom, že se vyjadřuje k současné situaci v kontinentální Číně, otázce lidských práv a pronásledování Falun Gongu, jež je patrně největší lidsko-právní katastrofou posledních let.

Patrně proto se soubor stal "trnem v oku" čínským ambasádám, které se v mnoha zemích snaží potenciální obecenstvo představení odradit od návštěvy. Podobný incident se stal v České televizi, která byla dopisem čínské ambasády vyzvána, aby se zdržela účasti na představení. Moderátor České televize však v pořadu Dobré ráno v rozhovoru s umělci souboru Shen Yun tento dopis ukázal na kameru a na adresu ambasády uvedl: "Nejsme čínská televize, nejsme ani státní televize, takže naší výhodou je, že si můžeme zvát koho chceme. V Číně je to možná trochu jinak."

O uměleckém souboru Divine Performing Arts (Shen Yun)

Nebeský umělecký soubor, tak zní doslovný překlad čínského Shen Yun, vznikl z myšlenky  znovuobjevení opravdové lidské kultury a vytváří a prezentuje díla, která se soustředí na tradiční kulturu lidstva, jež byla inspirována nebesy. Svůj umělecký styl soubor odvozuje od klasického čínského tance a ve svých vystoupeních prezentuje jak čínský lidový tanec, tak také etnický tanec.

Soubor samotný vznikl před 5 lety v New Yorku a nyní je složen z více než sta umělců, z nichž mnozí jsou předními čínskými umělci, jež získali mnohá ocenění. Ku příkladu, svým repertoárem souboru přispěl jeden z nejznámějších čínských tenoristů Guan Guimin, který byl čínským ministerstvem kultury vyhlášen "národním umělcem první třídy". Dalšími významnými členy souboru jsou také zpěvačka Bai Xue, která se v Číně proslavila jako vítězka celostátní ceny pro vynikajícího umělce, choreografka Michelle Ren, či Tia Zhang, jež je bývalou sólistkou Čínského národního baletu v Pekingu, a která následně vyučovala na Pekingské taneční akademii.

Oficiální stránky souboru Shenyun Performing Arts: Shenyunperformingarts.org