volba prezidenta, KDU-CSL, lidovci, prezident CR, Vaclav Klaus, Jan Svejnar
Prezident ČR Václav Klaus na návštěvě Bratislavy 10. ledna 2008. (foto: SITA/Tomáš Benedikovič)

KDU-ČSL se dnes rozhodla, koho chce příštích pět let vidět na Pražském hradě v úřadu prezidenta. Celostátní výbor lidovců dnes přijal usnesení, ve kterém vyzývá své poslance a senátory, aby dali svůj hlas Václavu Klausovi. Zároveň také vyzval své zákonodárce, aby jako první krok k přímé volbě prezidenta prosazovali veřejné hlasování o budoucí hlavě státu.

Klaus nebo Švejnar?

Jak nakonec prezidentská volba, jejíž první kolo začíná 8. února dopadne, není zatím vůbec jisté. KDU-ČSL totiž svým poslancům a senátorům Klause pouze doporučila a podle vyjádření některých lidoveckých poslanců a senátorů Klaus rozhodně všechny lidovecké hlasy nedostane. Mezi příznivci Klausova protikandidáta, amerického ekonoma českého původu Jana Švejnara, je například poslanec Ludvík Hovorka nebo senátoři Petr Pithart a Josef Vaculík. Ten opět zopakoval: „Budu opravdu volit podle svého svobodného přesvědčení, nikoli podle doporučení strany.“

Zatím zcela jednoznačnou podporu tak má Klaus jistou pouze u své bývalé strany, ODS. Jak se zdá, bude nakonec záležet především právě na KDU-ČSL a také na KSČM. Postoj komunistů je zatím nejasný; KSČM prohlásila, že jméno kandidáta, kterého podpoří, zveřejní až těsně před prezidentskou volbou.

Kompletní prohlášení KDU-ČSL:

„Celostátní výbor KDU-ČSL žádá své poslance a senátory, aby jako první krok na cestě k přímé volbě prezidenta prosazovali veřejnou volbu prezidenta republiky a tím zabránili podezřením o obchodování s hlasy. 

Celostátní výbor KDU-ČSL při respektování svobodné vůle volitelů doporučuje svým poslancům a senátorům podpořit v první volbě prezidenta ČR Václava Klause.“