Image
 
Image

Brněnské výstaviště hostilo příznivce cestování a turistiky. (Kateřina Šebelová/VE)

Brněnské výstaviště doslova praskalo ve švech. Ve dnech 10. až 13. ledna si v několika pavilonech dali sraz příznivci cestování a turistiky. Není divu, protože v tyto dny se konal 17. ročník REGIONTOUR  a 18. ročník veletrhu GO. Několik desítek tisíc lidí z řad odborné i laické veřejnosti tak mohlo opětovně prožít dny naplněné skvělou atmosféru, kterou tento největší středoevropský veletrh cestovního ruchu každoročně  nabízí. Návštěvníci této jedinečné přehlídky se mohli setkat s vystavovateli z téměř  patnácti set firem a subjektů, kteří se přijeli ze 32 zemí a představili více než osmdesát turistických destinací…

GO KAMERA na téma Himaláj

V rámci veletrhu GO proběhl jedenáctý ročník filmového festivalu GO KAMERA, který byl velkým lákadlem – jeho náplní se pro letošní rok stalo žhavé téma pod názvem  Himaláj. A že se bylo na co dívat, dokazovali pozvaní hosté, kteří se rekrutovali z řad středoevropské horolezecké špičky. V nabitém programu vystoupili ti nejlepší čeští a slovenští horolezci, kteří v minulém roce slavili doslova žně. Zmínit zde můžeme Pavla Béma nebo první Češku, Kláru Poláčkovou, kteří  vystoupili na nejvyšší horu světa Mount Everest. Z dalších slavných jmen se představili L. Sulovský se svojí výpravou na Karakoram, L. Uher jako druhý Čech na nebezpečnou K2, J. Šimůnek a J. Morávek, kteří slavili úspěch na pokořené osmitisícovce Šiša Pangma. Ze slovenských jmen zazářili nejvíce P. Hámol a Dodo Kopold.

REGIONTOUR 2008 - vše od folklóru po gastronomii

Veletrh REGIONTOUR 2008 nabídl pestrou paletu vystavovatelů ze všech koutů Čech, Moravy, Slovenska, ale i zahraničních lokalit. Jednotlivé regiony nabízely to nejlepší ze své bohaté historie, turistiky i kultury. Každá turistická destinace se příchozí snažila nalákat na svá specifika, často velmi netradičním a svérázným způsobem. Hornolidečský region vsadil na staré valašské tradice a  působivým stylem  se mohli diváci seznámit s masopustními figurami a dokonce na vlastní oči spatřit celou směsici masopustních postav včetně přehlídky čertů z hornolidečské oblasti.

Netradiční pohled se naskytl návštěvníkům plzeňského regionu, kteří využili světelných efektů a zvolili podobu gotického chrámu, který vtiskl celému prostoru až mystický ráz, takže procházející lidé mohli cítit jakoby se ocitli přímo uvnitř chrámu v dávné historii. Chodsko a Domažlicko použilo hudební vystoupení klasického lidového mini orchestru z dudami, houslemi a zpěvem. Vystavovatelé nabízeli také kulinářské speciality daných oblastí, k dispozici byla i ochutnávka krajových specialit, minerálních vod, piva a vína. Slovenští hosté lákali návštěvníky převážně na hory a termální lázně a koupaliště.

Možná přijde i …

Doprovodný program naplnili hudebníci snad všech žánrů od dunajeckých fujaristů po saxofonové dívčí  těleso, národopisné soubory nebo etnickou hudbu. Kromě hudebních vystoupení probíhaly různé tématické workshopy, výstavy fotografií, přehlídky mažoretek. Velkou vlnu zájmu zaznamenala autogramiáda knihy Farma, kterou slavnostně zahájili samotní autoři Bolek Polívka a František Poláček. Nechyběl ani historický šerm  nebo ukázky renesančního tance. Příznivce golfu jistě potěšila panelová diskuse s tematikou golfu jako životního stylu. Prostě letošní ročník měl skutečně co nabídnout. Jasným důkazem je vysoký počet návštěvníků, který vyšplhal k pětatřiceti tisícům.  A dobrá zpráva na závěr – drtivá většina účastníků napjatě očekává příští ročník.