Novoroční výstup na Babí Lom, po třicáté sedmé, zpravy z Brna, Babí Lom, novorocni tradice
Novoroční výstup na Babí Lom. (Kateřina Šebelová/Velká Epocha)

Prvního ledna, na Nový rok, je malý vrcholek s rozhlednou – Babí Lom uprostřed lesů na Brněnsku -  vyhledávaným centrem pozornosti. Každoročně se zde díky Klubu českých turistů setkávají stovky lidí, aby oslavili Nový rok a zároveň si trochu protáhli svá těla. Letos novoročně naladěné turisty neodradil ani sníh nebo kluzký povrch, a nehledě na věk či kondici, vyrazili na vrchol Babího Lomu lidé snad všech věkových kategorií. Tento rok to bylo už po sedmatřicáté…

Turistika pro dobrou věc

 

Novoroční výstup na Babí Lom, po třicáté sedmé, zpravy z Brna, Babí Lom, novorocni tradice
Novoroční výstup na Babí Lom. (Kateřina Šebelová/Velká Epocha)

Na samém vršku tohoto kopce se  pro všechny odhodlance a vytrvalce v době mezi půl jedenáctou až druhou hodinou odpolední rozdávaly  kartičky s památečním razítkem, které v jiný den nezískáte. Jako bonus obdrželi příchozí kalendáříky s turistickými akcemi na příští rok. Nedaleko pod rozhlednou pořadatelé nabízeli charitativní čtyřlístky, kterými možní zájemci podpořili nadační fond Světluška, jehož výtěžek půjde na pomoc zrakově postiženým. Návštěvníci tak mohli spojit příjemné s užitečným. Pro děti bylo připraveno lano ke slaňování.

Fronta na vrchol

Každoročně se novoročního výstupu účastní více a více lidí. Minulý rok návštěvnost překročila sedm set turistů. Zdá se, že tento rok byla účast ještě vyšší. Na cestě jste mohli potkat malé děti, jejich rodiče, lidi mladé i středního věku. Největší počet však tvořili vitální důchodci, kteří se leckdy i holích dobývali na vrchol. Mnozí z nich tu rozhodně nebyli poprvé.  Právě vysoká návštěvnost byla asi hlavní příčinou kolize, která na delší čas zablokovala vstup na vrchol. Davy lidí netrpělivě vyčkávaly v zúženém prostoru mezi skalami, aby si odnesli novoroční razítko. Trpělivost se rozhodně vyplatila, a tak si návštěvníci kromě razítka odnášeli i hřejivý pocit, že si skvěle protáhli tělo nebo podpořili dobrou věc.

Na závěr přidáváme novoroční přání organizátorů: „Ať vám to v novém roce dobře šlape!“