Image
Karel Schwarzenberg (foto: Kamil Rakyta/Velká Epocha)

Na den lidských práv, 10. prosince 1937 se narodil Karel Schwarzenberg - součastný ministr zahraničních věcí a senátor Parlamentu České republiky.

Karel Schwarzenberg (Karl Fürst zu Schwarzenberg, Karl von Schwarzenberg) se narodil v Praze před sedmdesáti lety rodičům Karlovi a Antonii Schwarzenbergovým. Část dětství prožil v Praze, na Orlíku a v Čimelicích. V roce 1948 byla rodina Karla Scwarzenberga nucena odejít do Rakouska, kvůli šlechtickému původu rodiny a pro nesouhlasné stanovisko s komunistickým režimem u nás. Karel Schwarzenberg složil maturitu ve Vídni v roce 1957 a poté začal studovat práva a lesnictví na univerzitách ve Vídni,  Mnichově a Štýrském Hradci. Studia však nedokončil kvůli předčasné smrti svého adoptivního otce a v půli šedesátých let převzal hospodaření na rodinných pozemcích a statcích v Bavorsku a Rakousku. V roce 1967 se oženil s  doktorkou medicíny Terezií Hardegg.

V letech 1984 - 1991 působil jako prezident Helsinského výboru pro lidská práva. Společně s Lechem Walesou získal v roce 1989 Cenu lidských práv Rady Evropy. V zájmu hájení lidských práv působil hlavně v 80. letech při diplomatických jednáních v Kosovu, bývalém Sovětském svazu, Bulharsku, Náhorním Karabachu atd. Po zhacení snah o demokracii v Československu v období "Pražského jara" podporoval společně s Vilémem Prečanem exilovou tvorbu a na rodinném sídle v bavorském Scheifeldu založili Československé dokumentační centrum. Po pádu komunistického režimu u nás v listopadu 1989 byl v červenci následujícího roku jmenován kancléřem prezidenta Václava Havla. O dva roky později v této funkci končí a začíná se věnovat hospodaření na pozemcích v jižních Čechách.

V roce 2002 byl vyznamenán řádem T. G. Masaryka III. třídy. Při senátních volbách v roce 2004 byl zvolen senátorem za šestý volební obvod. V lednu 2007 byl nominován  Stranou zelených na post ministra zahraničních věcí. Jeho jmenování ministrem zahraničí se nakonec uskutečnilo i přes námitky prezidenta Václava Klause.

Karel Schwarzenberg je rozvedený, má tři děti Jana Nepomuka, Annu-Karolínu a Karla-Filipa. V současnosti pobývá v Praze, Vídni, v bavorském Scheifeldu nebo Dřevíči u Berouna.