Svetovy den boje proti AIDS, AIDS, HIV, 1. prosinec, informace o AIDS
Symbolem 1. prosince - dne boje proti AIDS, je červená stužka. (foto: David Dallaqua)

1. prosinec si po celém světě připomínáme jako Světový den boje proti AIDS. Jeho smyslem je hlavně upozornit veřejnost na tuto zákeřnou chorobu, která si od té doby, kdy byl hlášen první případ, vyžádala na 25 milionů lidských životů a dalších 40 milionů lidí bylo infikováno virem HIV. Toto onemocnění se po celém světě stalo hlavní příčinou úmrtí mužů i žen ve věku od 15 do 59 let. Je hrozbou dnešní doby a onemocněním, které zasáhlo celý svět.

Co je AIDS a virus HIV?

AIDS je zkratka z anglického spojení Acquired Immune Deficiency Syndrome, česky syndrom získaného selhání imunity. Jde o souhrn příznaků a infekcí, které jsou následkem poškození imunitního systému člověka virem HIV.
HIV je zkratka, pocházející z anglického Human Immunodeficiency Virus, virus imunitní nedostatečnosti. Je to obalený RNA virus, náležející mezi retroviry, což je skupina virů, mající schopnost vytvořit podle své RNA řetězec DNA a vložit jej do genomu hostitelské buňky. Ten pak způsobuje nemoc AIDS, což v angličtině znamená "syndrom získané imunitní nedostatečnosti".

Toto onemocnění bylo poprvé rozpoznáno v roce 1981 v USA. Tehdy navštívil newyorského specialistu mladý muž, kterého k němu přivedl výskyt "takových směšných flíčků na dolních končetinách", jak je sám popsal. Do týdne se tento lékař setkal s dalším velmi podobným případem nezvyklých projevů kožního onemocnění u jiného mladého muže.

Jak se nemoc přenáší?

Především - nepřenáší se AIDS, ale virus HIV. Onemocnění AIDS se pak může projevit jako následek infekce HIV, a to zejména v posledním stádiu vývoje viru v těle. Přenáší se krví, spermatem, poševním sekretem a mateřským mlékem.

Nejčastěji se přenáší při nechráněném či jinak rizikovém sexuálním styku. Problém HIV a AIDS byl původně objeven v homosexuální menšině, ale v současné době se týká nás všech. Riziko nákazy stoupá s rostoucím počtem sexuálních partnerů. Zvyšuje se tak pravděpodobnost, že se setkáte s někým, kdo je infikován virem HIV.

Dále se virus HIV šíří společným používáním nesterilních jehel a stříkaček u narkomanů, během těhotenství, při porodu a při kojení z matky na dítě, a transfúzí krve v zemích, kde krevní konzervy nejsou testovány na tento virus.

Při pohlavním styku se virus obsažený ve spermatu či poševním sekretu infikované osoby dostává do krevního řečiště osoby nenakažené, kde vyhledává cílové buňky, nejčastěji tak zvané T-bílé krvinky, ve kterých se pak dále množí. Předpokladem přenosu je tedy narušení sliznice pohlavních orgánů jedince nenakaženého.

Jak se nemoc NEpřenáší?

Kolem této otázky bylo několik mýtů. Ve skutečnosti se toto onemocnění nepřenáší například tělesným kontaktem (stiskem ruky, objetím, polibkem), vzduchem (kýcháním, kašlem), společným bydlením s lidmi infikovanými virem HIV či nemocnými AIDS (společným používáním nádobí, sklenic, příborů a ručníků, použitím WC, koupelny, sprchy). Také se nepřenáší prostřednictvím zvířat nebo hmyzem.

Projev nemoci

Inkubační doba nemoci je 3 až 8 týdnů. Po tuto dobu se objevují příznaky akutní infekce, které jsou velmi podobné chřipce. Po odeznění přechází nemoc do latentního stádia, během kterého nemocný nepociťuje žádné potíže. Po ní následuje zhroucení imunitního systému - AIDS. U dospělých je střední doba mezi nákazou virem HIV a propuknutím nemoci AIDS přibližně deset let. Může ale trvat kratší i delší dobu. U dětí narozených s virem HIV a u dětí, které se nakazí po porodu mateřským mlékem, se toto onemocní projeví většinou do jednoho či dvou let.

Diagnóza

Přítomnost HIV v organismu lze diagnostikovat pomocí krevních testů. Nejčastěji se zjišťuje přítomnost protilátek proti viru HIV v krvi. Pozitivní výsledek testu znamená, že organismus proti viru vyrábí protilátky a byl jím tedy infikován. Protilátky se však v dostatečném množství vytvoří až určitou dobu po nákaze. Během této doby, tak zvaného imunologického okna, dlouhého až 6 měsíců, nelze uvedeným způsobem přítomnost viru v těle zjistit.

Léčení a prognóza

Současná lékařská věda není schopna AIDS vyléčit, dokáže ale oddálit jeho propuknutí a zpomalit jeho průběh, například dodržováním životosprávy doporučené lékařem. Léčit AIDS nebo odstranit HIV ze vzorků krve lze poměrně úspěšně ozonizací krve.

Prognóza závisí na rozvinutosti infekce v době, kdy je odhalena. Dojde-li k tomu krátce poté, co se člověk nakazil, a jsou-li dostupné vhodné léky, může prožít dlouhý život, aniž by se u něj AIDS projevil. Lékaři mohou dočasně potlačit jeho chorobu a prodloužit jeho život, člověk ale nepřežije déle než 12 let s rozvinutou nemocí AIDS. U několika případů se však lidé s AIDS vyléčili. Dále je známo i několik desítek případů, kdy lidé s HIV žijí 15 i více let, aniž by onemocněli AIDS.

Kde hledat pomoc?

Preventivně či při podezření si lidé mohou nechat odebrat krev u svého ošetřujícího lékaře nebo v některé poradně nebo zdravotnickém zařízení, které vzorek pošle k vyšetření do příslušné laboratoře.

Šíření AIDS po světě

Svetovy den boje proti AIDS, AIDS, HIV, 1. prosinec, informace o AIDS
Ilustr. foto: Sowanele Zvakwana/Flickr.com)

V rozvinutých zemích se daří držet AIDS pod kontrolou. Katastrofální je ale situace v některých chudých zemích, zejména v jižní Africe, jejichž populace a sociální struktura se v důsledku nekontrolovatelně se šířící pandemie hroutí. Problémem v zemích třetího světa je i nedostupnost nákladných léků a nepříjemné vedlejší účinky některých z nich. Situace je o to horší, že zde neexistuje lékařská a vzdělávací infrastruktura a že šíření nemoci je v některých zemích podporováno místními pověrami, například že pohlavní styk s pannou může nemocného vyléčit nebo že AIDS je nemoc vyvinutá pro zničení zaostalých zemí a kondom a léky proti ní jsou ve skutečnosti prostředky pro její šíření.

Nemoc v číslech

AIDS je nadále na vzestupu. Počet infikovaných i nemocných na celém světě roste. Dnes žije na světě asi 40 000 000 lidí, kteří jsou HIV pozitivní. Z toho 2,3 milionu jsou děti mladší 15 let.

V České republice je v současnosti registrováno přes 1 000 HIV pozitivních osob. Nejde o skutečná čísla, ale pouze o odhady. Odhaduje se, že ve skutečnosti je HIV pozitivních až 10x více lidí.

Nejvýrazněji se epidemie šíří ve Východní Evropě a ve Střední Asii, především v Číně, kde například v roce 2005 ve srovnání s rokem 2004 došlo k více než 70% nárůstu počtu nově infikovaných.

Alarmující statistika

- každou minutu zemře ve světě jedno dítě v souvislosti s HIV či AIDS,
- každých patnáct sekund se HIV nakazí jeden mladý člověk ve věku od 15 do 24 let a v důsledku AIDS osiří dítě,
- na světě nyní žije 15 milionů sirotků AIDS, z toho je více než 2,2 milionu dětí, které jsou samy nakažené nebo nemocné,
- každý den následkem tohoto onemocnění osiří více než 4 tisíce dětí.

Zdroj: www.osn.cz, www.wikipedia.cz