brozura Ministerstva zdravotnictví ČR, Návod na použití českého zdravotnictví v roce 2008, Tomas Julinek, Tomas Cikrt, reforma zdravotnictví, zmeny ve zdravotnictvi, placeni u lekare
Ministr zdravotnictví ČR Tomáš Julínek (vlevo) a ředitel odboru komunikace s veřejností MZČR Tomáš Cikrt představili brožurku "Návod na použití českého zdravotnictvív roce 2008" na tiskové konferenci  20. listopadu 2007. (mzcr.cz)

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek představil na tiskové konferenci v úterý 20.11.2007 dlouho očekávané informace o zákonných změnách ve financování zdravotnictví - brožuru Návod na použití českého zdravotnictví v roce 2008. Média se tak mohla seznámit s novými předpisy v oblasti veřejného zdravotnictví, které budou v platnosti od ledna příštího roku.

Poplatky, předpisy, novinky a otázky

Problematika výběru poplatků u lékařů, za léky nebo za pobyt v nemocničních zařízeních zmítá českou veřejnost již několik měsíců. Brožurka se snaží zodpovědět palčivé otázky českých občanů, kteří mají z poplatků obavy. Návod na použití českého zdravotnictví v roce 2008 se zabývá vysvětlením základních informací vztahujících se ke zpoplatňování služeb veřejného zdravotnictví. Odpovídá na otázky typu: "Proč platit za zdravotní péči?" A zároveň nabízí možnosti, jak se v nové situaci lépe zorientovat. Čtenáři se tak mohou dozvědět informace o výši poplatků nebo různých omezeních a úlevách. Součástí brožury jsou také otázky a odpovědi na dané téma, se kterými se ministerstvo dostávalo při vypracování změn zákona nejvíce do styku. Mimo jiné se česká veřejnost může dozvědět o novinkách, které ministerstvo zařadilo v rámci nových opatření ve zdravotnictví.

Brožura na internetu a v tisku

Ačkoliv byla brožura představena novinářům na tiskové konferenci a posléze uveřejněna na internetových stránkách Ministerstva zdravotnictví, hlavní celostátní rozšíření brožury proběhne v pátek 23.11.2007 prostřednictvím přílohy deníku MF Dnes a také v sobotní příloze deníku Právo. Zde se bude moci česká veřejnost blíže seznámit s problematikou nových opatření., které nabudou platnosti od roku 2008. Brožuru Návod na použití českého zdravotnictví v roce 2008 bude možné najít i ve vybraných zdravotnických zařízeních.