Zaloba na vysokeho funkcionare Cinske komunisticke strany, mocenske boje v Cine, zaloba na Cou Jung-kchanga, Zhou Yongkang
Čou Jüng-kchang při představování nového složení stálého výboru politbyra na 17. sjezdu Čínské komunistické strany 22. října v Pekingu. (AP/SITA)

16. října 2007 čínské Ministerstvo veřejné bezpečnosti odeslalo na Druhý střední lidový soud v Pekingu formální reakci na žalobu pana Tung Kuo-čching. Pan Tung asi před rokem zažaloval tehdejšího ministra veřejné bezpečnosti a současného člena politického byra Čínské komunistické strany Čou Jüng-kchanga. Podle právního zástupce pana Tunga, Čeng En-čchonga, je tento případ zásadním precedentem pro velké množství lidí, kteří se snaží na vládě domoci nápravy různých křivd. Očekává, že v blízké budoucnosti se mnoho z nich odhodlá podat podobné žaloby.

Obžalovaný Čou Jüng-kchang je považován za nejmocnějšího člena mocenské frakce bývalého prezidenta Ťiang Ce-mina.

Tung Kuo-čching se koncem roku 2005 vydal do Pekingu, aby si zde stěžoval vládě. V roce 1999 mu totiž šanghajské úřady zabavily jeho dům a jeho nedobrovolně přesídlily. Krátce na to ho napadla, zbila a zatkla policie, a tehdy se Tung rozhodl bránit. Začal studovat zákony a zjistil, jaká jsou jeho práva.

Zbit dva dny po sobě

V rozhovoru s Velkou Epochou Tung uvedl, že 28. prosince 2005 večeřel poblíž pekingského náměstí Tchien-an-men s několika přáteli ze Šanghaje, kteří si také přišli stěžovat vládě. Do restaurace se náhle vhrnula skupina zaměstnanců šanghajské správního úřadu a začali Tunga s jeho přáteli natáčet. Tung se zvedl, aby je zastavil, ale v tom ho chytili za vlasy a mrštili mu hlavou o zeď. Tung ztratil vědomí a až později se dozvěděl, že jeho přátelé byli také šeredně zbiti. Zavolal tedy na čínskou tísňovou linku a požádal pekingskou policejní stanici, aby jim vydala záznam o jejich zraněních a protokol o trestném činu. Po delším dohadování nakonec dostali špatně vytištěný dokument, který jasně uváděl jejich zranění. Další den, krátce po lékařské prohlídce, byla skupina zbita znovu, tentokrát prý proto, že žádali ony dokumenty.

Soud přijal případ až po roce

Tung třikrát podal žádost o přešetření na Pekingském úřadu veřejné bezpečnosti. Pokaždé přiložil záznam o jeho zraněních, popis útoku a popis odmítavého postoje úřadů. Postupně hromadil další důkazy, ale i po posledním pokusu byla jeho žádost zamítnuta. Nakonec se rozhodl dát případ k soudu a podal žalobu na ministra veřejné bezpečnosti Čou Jüng-kchanga na Druhém středním lidovém soudu v Pekingu.

Podle čínských zákonů musí soud do sedmi dnů zareagovat a rozhodnout, jestli se případem bude zabývat. U případu pana Tunga to trvalo celý rok. Nakonec 20. září 2007 soud formálně jeho žalobu přijal a založil případ číslo 585. 16. října Úřad veřejné bezpečnosti poslal soudu odpověď za žalovanou stranu.

Důležitý precedent

Šanghajského právníka a obhájce lidských práv Čeng En-čchonga rozhodnutí pekingského soudu  povzbudilo. Prohlásil, že pro Číňany, kteří se snaží dávat případy porušování lidských práv k soudu, je už tohle vítězství, a rozhodl se Tunga u soudu zastupovat.

"Každý rok si do Pekingu přichází stěžovat stovky tisíc lidí. A každý z nich s sebou může nést dokumenty dalších desítek lidí," říká Čeng. "Naneštěstí," dodává, "je obvykle odvezou zpět domů, kde na ně často čekají právě ti úředníci, na které si šli stěžovat. Zákon je nechrání; několik [takových lidí] ze Šanghaje bylo umučeno k smrti. Pokud se Tungově případu dostane dostatečné pozornosti, nebude záležet na tom, jestli vyhraje, nebo ne. Pokud soud vydá rozhodnutí, dává nám to větší šanci s budoucími případy."

Kdo je Čou Jüng-kchang?

Čou Jüng-kchang je členem stálého výboru politbyra, nejvyššího velení Čínské komunistické strany, náměstek tajemníka Výboru pro právní a politické záležitosti a také vzdálenějším příbuzným Ťiang Ce-mina. Dříve zastával funkci Ministra veřejné bezpečnosti a zároveň tajemníka stranického výboru provincie S'-čchuan.

V době, kdy předsedal Ministerstvu veřejné bezpečnosti, se v Číně bezpečnost znatelně zhoršila. Počet trestných činů rostl o 17 až 22 procent každý rok. Přestože statistiky naznačují, že se ve veřejných službách neosvědčil, vysloužil si povýšení horlivým prosazováním Ťiang Ce-minovy politiky "likvidace" Falun Gongu - duchovního hnutí, které Ťiang, tehdy z pozice vůdce strany, zakázal. Čou jednou prohlásil, že "ohniskem soustředění čínských policejních sil je tvrdě útočit na Falun Gong."

Žaloba má zřejmě podporu na vysokých místech

Pekingský lidskoprávní aktivista Chu Ťia ze zkušenosti říká, že dát podobné případy v Číně k soudu je v podstatě nemožné, tím méně, aby se soud případem začal zabývat.

"Podle organizační struktury se ředitelé Nejvyšší lidové prokuratury a Nejvyššího lidového soudu oba zodpovídají Čou Jüng-kchangovi (pozn. překl.: Politickému a právnímu výboru, kde je Čou náměstkem tajemníka). Čou by měl mít úplnou moc dělat si s případem, co se mu zachce. Rozhodnutí soudu se tedy musí opírat o někoho, kdo má moc vyšší, nebo nezávislou na Politickém a právním výboru," míní Chu.

Politický komentátor Wu Fan označil vývoj případu za odraz soupeření o moc mezi současným prezidentem Chu Ťin-tchaem a bývalým prezidentem Ťiang Ce-minem.