Stojím na straně svých židovských bratří. Tato slova podpory židovským spoluobčanům vyjádřil kardinál Miloslav Vlk na svých oficiálních stránkách www.kardinal.cz. Reagoval tak na plánovaný pochod pravicových radikálů sjednocených pod sdružením Mladí národní demokraté. Pochod extremistů se měl původně uskutečnit 10. listopadu, v den výročí tzv. křišťálové noci, kdy nacisté v Německu zahájili masové pronásledování Židů, a měl projít bývalou židovskou čtvrtí v Praze.

Magistrát se pokoušel zakázat pochod již dříve s tím, že uvedený účel shromáždění, tedy „protest proti účasti České republiky na okupaci Iráku“, je fiktivní. Tento argument však soud zamítl. Nyní magistrát argumentuje tím, že oznámení o chystaném pochodu je neplatné, protože svolavatel akce uvedený na dokumentu právně neexistuje. Jako svolavatel je totiž na oznámení uvedeno sdružení Mladí národní demokraté. Na ministerstvu je nicméně tato skupina zaregistrována jako Občanské sdružení Mladí národní demokraté.

Toho využila Židovská liberální unie, která si plánovanou trasu pochodu neonacistů zabrala do konce tohoto roku. Vedle ulic Červené, Pařížské a Kaprovy unie ohlásila shromáždění i na Staroměstském náměstí.

Mluvčí extremistů Jan Peterka nicméně v tiskovém prohlášení uvádí: „Oznamujeme, že protest … dne 10. listopadu proběhne bez ohledu na veškeré tlaky a represe, jimž jsme v současné době vystaveni.“ Kde a jakou formou chtějí neonacisté protest uskutečnit, ještě není rozhodnuto. Akce se na magistrátu musejí nahlašovat minimálně pět dní předem.

Chystaný pochod pobouřil mnoho Pražanů i předních politiků, svou účast na případných protestních akcích proti pochodu neonacistů nevyloučil ani prezident Václav Klaus. Kardinál Vlk k pochodu na svých stránkách napsal: „Jsem poněkud na rozpacích z toho, že naše demokratické orgány dosud nejsou schopny v tomto případě rozsoudit střet dvou údajných "lidských práv" a místo zásadního věcného posouzení zatím ve věci rozhodují všelijaké formální důvody. Demokracie, která není schopna hájit účinně principy, na nichž stojí – a úcta k důstojnosti druhých a respekt k jejich přesvědčení patří k těm nejzákladnějším – je odsouzena k nezdaru.“

Uvedl také, že na páchání zla „nemůže být nikdy žádné ‚lidské‘ právo, leda nelidské nebo ďábelské“. „Stojím za našimi staršími židovskými bratry ve víře a jsem ochoten se účastnit akcí proti tomuto pochodu!“ píše kardinál v závěru.

-jn-