669. Přesně tolik československých dětí zachránil v roce 1939 sir Nicholas Winton před deportacemi do koncentračních táborů. Angličan narozený v Londýně, povoláním makléř a humanitární pracovník, se rozhodl v předvečer války odcestovat do Prahy, odkud pomáhal zorganizovat evakuaci převážně židovských dětí do anglických rodin. Poslední vypravený vlak s 250 dětmi, který měl odjet 1. září 1939, však z nádraží neodjel. Vypukla totiž druhá světová válka.

V pondělí 9. října 2007 se sir Nicholas Winton v rámci konference Forum 2000 v Praze setkal mimo jiné s českým ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem. Ministr při té příležitosti uvítal iniciativu českých studentů, kteří zorganizovali petici, v níž žádají Wintonovo nominování na Nobelovu cenu. „Je to báječná iniciativa a nejvíc mě na tom těší, že děti byly chytřejší než já,“ citoval deník Mladá fronta Dnes Schwarzenbergova slova.

„Jen jsem viděl, k čemu se schyluje, a udělal, co jsem mohl, abych pomohl“

Nicolas Winton o svém činu přitom nerad mluví a nebýt jeho manželky Grety, která v roce 1988 náhodou nalezla kufřík s materiály týkajícími se této události, zřejmě by zůstal tento příběh světové veřejnosti utajen.

Wintonovu záchrannou akci mohli včera v Kongresovém sále zhlédnout diváci v podobě uměleckého dokumentu slovenského režiséra Mateje Mináče Síla lidskosti. Dnes se také sir Nicholas Winton setkal s prezidentem Václavem Klausem. Klausův předchůdce Václav Havel v roce 1998 udělil britskému občanovi Řád T. G. Masaryka, v roce 2003 byl Winton povýšen britskou královnou do šlechtického stavu.

-jn-