Skype spolupracuje s Cinskymi cenzory, cenzura internetu v Cine
V pondělí DIT oznámil, že otestoval a ověřil, jak Skype.com přesměrovává návštěvy z čínských IP adres na domovskou stránku Tom-Skype, který má schopnosti trojského koně. (foto: Marcus Lam/Flickr.com)

Severoamerická společnost Dynamic Internet Technologies (DIT), známá svými programy na obcházení cenzury internetu, nedávno odhalila, že poskytovatel internetové telefonie Skype spolupracuje s cenzory internetu v Číně. V pondělí DIT oznámil, že otestoval a ověřil, jak Skype.com přesměrovává návštěvy z čínských IP adres na domovskou stránku Tom-Skype, který má schopnosti trojského koně, a tedy dokáže zpřístupnit data na počítači uživatele přístupu zvenčí.

Minulý rok časopis Business Week a Rádio Svobodná Asie oznámily, že Tom-Skype - zjednodušená čínská verze této služby vyvinutá ve spolupráci s čínským Tom.com - filtruje hovory a vyhledává klíčová slova, jako dalajláma nebo Falun Gong. Human Rights Watch od té doby požadují, aby Skype zveřejnil všechny schopnosti svého softwaru, které by mohly fungovat jako trojský kůň, a seznam filtrovaných výrazů.

DIT nedávno vyzval čínské uživatele Skype, aby software stahovali rovnou z americké webové stránky Skype a vyhnuli se verzi Tom-Skype, avšak poslední krok spolupráce mezi čínskými cenzory a Skype tuto možnost odstranil. Poslední doporučení DIT pro čínské uživatele je používat přímo link:  http://www.skype.com/intl/zh-Hans/helloagain.html.

Další uživatelé přišli s jinými způsoby, jak Tom-Skype obejít. Čang Čchi z čínské internetové skupiny Pan-Blue Alliance v úterý uvedl, že on a jeho přátelé stahují tchajwanskou verzi Skype, kde problém s Tom-Skype není.

Mezi demokratickými aktivisty v Číně se Skype stal v posledních letech oblíbeným prostředkem komunikace. Díky výborné kvalitě zvuku, menším omezením a úplnému šifrování, což ho činí obtížně sledovatelným, si Skype oblíbila řada čínských aktivistů. Čínské fórum lidských práv letos prvně pořádalo přes Skype upomínkovou akci tchienanmenského masakru 4. června a zúčastnilo se jí více než 70 lidí.

Přestože má Skype ve světě miliony uživatelů, v Číně jej různá omezení odstavila na druhou kolej. Jeden z čínský uživatelů internetu, který si nepřál prozradit své jméno, zmínil, že propagace Skype nebyla mezi širokou veřejností v Číně příliš úspěšná. "Kvůli čínským předpisům ohledně komunikace zdejší uživatelé Skype nemohou volat na pevné linky, takže na tomto trhu ztratil svou konkurenceschopnost," vysvětlil.