ptačí pavilon, pavilon ptáku, městský útulek Jihlava
Ilustr. foto: Fabiana Bello/SXC

U otevření dokončeného ptačího pavilónu v městském útulku v Jihlavě nechyběl primátor města J. Vymazal, tiskový mluvčí radnice, radní, ředitel městské policie a novináři.

Díky dotaci magistrátu, práci absolventů alternativních trestů a zejména neúnavnému organizačnímu úsilí pana Vítkoviče, vedoucího útulku v Jihlavě, byl dokončen prostor pro létající živočichy, kteří potřebují pomoc.

Primátor pan Jaroslav Vymazal po svém příchodu projevil velmi dobrou znalost situace a podal zcela fundovaný výklad o organizaci, významu a funkčnosti zařízení útulku.
„Díky vám nemáme ve městě v podstatě žádné volně pobíhající psy,“ ocenil během projevu a šel spolu s ostatními nahlédnout do nové voliéry, kde se rozrušeně ukrývalo káně s poraněným křídlem.

„Ten už volně nebude nikdy létat,“ vysvětlil p. Vítkovič, „má zřejmě křídlo upálené, jak se dotkl někde drátů. Po základním ošetření ho předáme do záchranné stanice v Telči.“

Nové voliéry

„Jsou zde celkem čtyři voliéry, dvě z nich jsou propojeny s venkovní voliérou, ale dají se od sebe i úplně oddělit. V každé zvlášť je možno chovat úplně odlišné zvíře,“  informuje vedoucí útulku . „Vevnitř v jedné z nich máme papoušky, ti nemohou být venku.“

Výstavbu tohoto nového zařízení v neposlední řadě trochu podněcovala i panika vzniklá kvůli ptačí chřipce. „Lidi volají, sbíráme zraněné i mrtvé ptáky všude možně, u nás se jim dostane první pomoci a potom putují do Telče, do záchranné stanice.“

Liščí překvapení

K překvapení všech  zúčastněných se za venkovní voliérou nachází kotec s liškami.

„Jak jsem k liškám přišli? Našli je v nějaké bouračce na staveništi, celou noru mláďat. Patrně je tam měli myslivci pro nepovolený výcvik psů k honitbě. Už byly očkované proti vzteklině,“ vysvětluje vedoucí útulku a dodává: „Při takovém druhu výcviku pes sice štve lišku, ale úplně se k ní fyzicky nedostane, jsou odděleni. Avšak liška je odsouzena stejně ke smrti následkem stresu... Odchyt liščat byl proveden ve spolupráci s městskou policií a zástupci veterinární správy.“

Lišky však nejsou teď ke spatření, vycházejí pouze v noci.

Pestrá fauna v dočasném domově


Vedle budovy s ptačími voliérami se bude ještě dokončovat další nový prostor.
Na otázku, jaká zvířata zdejším útulkem  prošla, odpovídá p. Vítkovič:

„Měli jsme tu fretky, desítky želv vodních, tři druhy hadů, mývala, lišky, kavky, straky, srnce,“ vyjmenovává  své chovance a dodává: „Když se nedaleko stavěl silniční obchvat, jezdili jsme chytat srnce, kteří byli ze silnice naprosto zmateni. Ti u  nás chvíli pobyli, byli támhle ve výběhu -  a jakmile se trochu zklidnili, byli znovu vypuštěni do přírody.“

Jak konstatoval primátor města, za  dobu trvání útulku prošlo zařízením na 1750 psů.

Alternativní tresty zde absolvovalo 206 lidí, kteří tím ušetřili výdaje v rozpočtu útulku.
Po umístění psa z útulku do rodiny chodí po dobu prvního roku speciálně vyčlenění strážníci do této rodiny na kontrolu, zda zvíře není týráno. Někdy se vrací pes nazpět do útulku, kde je o něj postaráno lépe.

Představuje se i užovka čínská


Po otevření a návštěvě nového pavilónu provází pan Vítkovič delegaci celým areálem útulku.
Novináři si hladí přes mříže štěkající pejsky i štěňata a pejskové ... ti  si prohlížejí své potenciální pány...?

V další části prostoru někteří návštěvníci uskakují do vzdálenějšího kouta místnosti, ale větší počet se jich hrne pohladit si dlouhou užovku, která se ze svého terária náhle ocitla v  rukou průvodce. Užovka čínská se plazí rovnou do objektivu fotoaparátu tiskového mluvčího z magistrátu. Po seznámení je had vrácen do svého zaskleného prostoru.

„Útulek je  napojen přímo na dispečink městské policie. Otevírací doba je od pondělí do pátku od 7,00 hodin do 20,00 hodin. V pracovní době provádí odchyt volně běhajících zvířat zaměstnanci útulku, mimo ni je třeba volat číslo městské policie 156 a strážníci, kteří na to mají patřičný kurz, se o tuto věc postarají,“ sděluje ředitel městské policie Ing. J. Frenc.