Image

Okamžiky těsně před startem závodu na 5km - Adidas běh žen. Se startovním číslem F1501 Irene Kwambai, vedle její krajanka Susan Kurui a Češka Janečková. (foto: Hanka Kotulánová/VE)

Praha, 8. září - Tradiční maratónský závod Mattoni Grand Prix dostal letos zcela novou náladu. Běžel se totiž v noci. A i když se závodníci museli vyrovnávat s novými podmínkami, běh měl od začátku do konce jasné favority – keňské závodníky.

V Adidas běhu na 5 km pro ženy triumfovala sympatická Keňanka Irene K. Kwambaiová. Afričanka doběhla s časem 14:49. Na rekord trati, který drží Maďarka Kaloviczová už nestačila, i když počasí vyšlo téměř ideálně. „Mě ty povětrnostní podmínky vcelku vyhovovaly, jenom v těch částech podél řeky hodně foukalo, to bylo trošku nepříjemné, ale jinak mě to počasí, tak jak bylo, vyhovovalo,“ řekla po závodě Kwambaiová.

Hned v patách vítězce byly její krajanky Bizunesh Bekelová a Susan J. Kuruiová. Jako první za česko se na cílové rovince vynořila Petra Kamínková, která si doběhla pro páté místo celkového pořadí. Zároveň získala cenu pro nejlepší českou závodnici.

V závodu Metro běh pro muže na 10km, který střelbou z pistole odstartoval čerstvě zlatý Roman Šebrle, zvítězil Keňan Wilfred K. Taragon s časem 27:30. A ani dalších pět nejlepších časů neopustilo východ Afriky. Zlatý Taragon byl s počasím podobně spokojen, zatímco trošku větší problémy mu dělal rozmanitý povrch pražských ulic. „Je pravda, že ten povrch byl trošku drsný a někdy místo abychom se soustředili jenom na běh jsme se museli dívat pod nohy, kam šlapeme, ale na druhou stranu je to součást tohoto běhu, tak nějak už to k tomu patří,“ svěřil se Taragon.

Nejlepším českým mužem desetikilometrového závodu byl Pavel Novák, v celkovém pořadí si doběhl pro desáté místo.

Zájem o noční novinku Grand Prix, kterou sám ředitel závodu Paolo Ottone nazval „experimentem i pro organizační výbor“, byl obrovský. Na samotný maratón se přihlásilo celkem 2400 závodníků ve věku od 12 let. Staroměstské náměstí pukalo ve švech. Spolu s inovizací sportovní události vznikly i nové spolupráce a nové technické otázky.

Trasa pro muže a ženy začínala na náměstí, pokračovala k řece a přes Čechův most, a nazpět přes Mánesův most. Potom se odklonila na Smetanovo nábřeží. Ženy mířily z nábřeží do ulice Pařížská a na Staroměstské nám., a trať mužů vedla dál po proudu řeky až na Rohanské nábřeží, Štefánikův most a konečně zpět na ulici Pařížskou.