Image

Gravid centrum v Jihlavě (foto: Zdenka Danková)

Před deseti lety založily dvě zdravotní sestry, porodní asistentky, p Simona. Kovářů a Bc. Dana Tůmová, centrum pro těhotné matky. Podle právní agendy jsou Nestátním zdravotnickým zařízením.

„Tohle je naše už kolikáté místo, už asi počtvrté jsem přestěhované. Nejprve jsme „fungovaly“ na zdravotní škole, kde jsme si pronajímaly jednu třídu. Pak jsme byly při jeslích na Seifertově ulici, potom ve školce Mozaika na Březinkách. Nyní máme prostor zde,“ vzpomíná p. Kovářů. Jejich žlutý domeček se nyní nachází poblíž úřadu práce na kraji města.

„Motivací byla hlavně neutěšená situace v porodnictví. Budoucím maminkám chyběly informace o porodu, o rodičovství, kojení...“ vysvětluje p. Simona.

Obě mají speciální školu, kterou absolvovaly po maturitě, jak říkají – na porodní bábu.
„Naši klienti jsou samoplátci, naše kurzy si platí. Matkám také přispívají některé pojišťovny. Od města jsem dostaly dotaci.“

Malý prostor je účelově zařízený, na stěnách veselé obrázky, na zemi plno balónů, s jejichž pomocí se provádí relaxační cvičení pro těhotné maminky a dá se na nich koneckonců i sedět. Na podlaze se batolí několik dětí, jejich maminky napůl odpočívají, napůl sledují své drobečky.

Idea – byly jsme se podívat v Holandsku

„Učím na zdravotní škole porodní báby. Když jsem se byla podívat v Holandsku, jak to dělají, řekla jsem si, že se s tím u nás musí něco dělat. Holandsko bylo pro mne velká inspirace,“ sděluje Bc. Dana Tůmová, spoluprovozovatelka Gravid centra.

Na otázku, zda se u nás zlepšila situace v porodnictví, odpovídá: „Určitě ano, alespoň v Jihlavě. V porodnici dítě po porodu zůstává u matky na pokoji. Oni tu nemají novorozenecká lůžka, a tak mají maminky své děti u sebe. Na pokojích spolu bývají dvě matky. U novorozenců je kontakt s matkou velmi důležitý, a to všechny porodnice nesplňují,“ poukazuje pani Dana.

Odloučení novorozence

Nejednu matku mrzelo, že její dítě po porodu odnesli. Je to nejsmutnější okamžik celého porodu. Tento zvyk, odnášet děti od matek, svým negativním dopadem přehluší vše, co se v porodnicích děje. Není žádný objektivní důvod, proč by mělo být zdravé dítě odneseno od matky. Naopak je mnoho důvodů, proč by mělo v jejím náručí setrvat.

Příprava na porod, mateřství a kojení

„Před těmi deseti lety nebylo nic, co se týká osvěty u maminek. Začaly jsme s plaváním pro těhotné, dělaly jsme kurzy poradenství. Nějaký čas bylo vedeno cvičení pro těhotné v Sokole a na Domě zdraví, které vedla porodní asistentka, avšak po nějaké době zaniklo. Tam tehdy ženy chodily, zájem by byl.V současnosti je toho už docela hodně – na gynekologii se už také cvičí, ve městě je vedena jóga pro těhotné,“ sděluje Bc. Tůmová.

„Vedeme cyklus přednášek pro těhotné. Maminky k nám začínají chodit od 20. týdne těhotenství. Přicházejí s doprovodem manžela. Nastávajících tatínků k nám chodí více než 50 %. Avšak celkově u porodů není tak vysokoprocentní asistence otců.

Jedna přednáška je rozdělena na dvě ¾ hodiny, celkem hodinu a půl. Tři čtvrtě hodiny se cvičí, cvičíme polohování a dýchání. Druhou tři čtvrtě hodinu věnujeme tématu o porodu.

Příprava otců není podmínkou jejich účasti při porodu, zúčastnit se může i nevyškolený tatínek. Maminky si platí kurz z hodiny na hodinu, otcové až na konci celkově“, doplňuje paní Simona.

Během školního roku probíhá plavání pro těhotné v Základní škole Březinova. Maminky se tu schází v různých stupních těhotenství.

Klientky Gravid centra se v něm většinou pohybují v rozmezí okolo dvou – tří  let :  v době před porodem, v šestinedělí a potom asi do dvou let věku dítěte. Následně odcházejí do Macíku nebo jinam. (Macík – mateřské centrum pro maminky a s dětmi při Domě dětí a mládeže v Jihlavě).

Holandský sen a realita ve zdravotnictví

V Holandsku je pro zdravou matku a zdravé dítě je tím nejbezpečnějším místem domov, v jiných případech tím nejbezpečnějším místem je nemocnice. Doma rodí asi třetina žen, co je však důležité, že asi 75% všech porodů probíhá za asistence porodní asistentky, které doma pomáhá mateřská sestra, v nemocnici pak zdravotní sestra.

Práce porodní asistentky pracující v primární péči (tedy mimo porodnici) je tam plně hrazena z veřejného zdravotního pojištění.

O ženy s nízkým rizikem, tj.zdravé matky (skupina A) se v Holandsku starají porodní asistentky během celého těhotenství, porodu i v době poporodní až do ukončení šestinedělí. Přednostním místem porodu pro tuto skupinu žen je domácí prostředí a pomoc porodní asistentky.

Podle statistik u nás v ČR nejsou žádné porodní asistentky, zato gynekologů jsou tři kategorie. Česká asociace porodních asistentek má snahu vytvořit novou koncepci náplně práce porodní asistentky. Z výzkumů vyplývá, že porodní asistentka lépe ochrání ženu před komplikacemi. Když ale nastanou vážné problémy, lépe je umí řešit lékař. Tyto dvě profese by spolu měly spolupracovat.

Stále častěji padá otázka budoucích rodiček: Co máme dělat, když chceme rodit doma?

 „Holanďanům zatím nesaháme ani po paty. Ono je to hlavně o pojišťovnách. Matky si u nás musí zaplatit poporodní péči, někde přispívá zdravotní pojišťovna. Ne však v Jihlavě,“ říká Bc. Tůmová a dodává: „Přístup a úroveň dnešního zdravotnictví se odráží v péči o děti i staré lidi. Ať se podíváte do kteréhokoliv špitálu, osobní přístup se vytrácí, respektování individuality tu není ...“

Kojení je prioritou

„Obě jsme laktační poradkyně. Maminky bývají rády, když můžou za námi přijít, když po propuštění z porodnice špatně kojí. Domluvíme se po telefonu, stačí je pochválit, psychicky zklidnit, pak se je podaří „rozkojit“, sdělují obě poradkyně.

„Je to vidět na našich matkách, kojí více než rok. Tam je spíš problém děti odstavit,“ usmívají se.

„Porodnice sledují jen váhové přírůstky, někdy jsou problémy s pediatrem, chtějí jen váhu. Oni děti neměří, jen váží, a pokud váha stagnuje, dělají z toho problém. Doporučí dokrmovat umělou výživou. Ale dítě přitom roste, takže vlastně přibývá.

Máme zkušenost, že to chce šestinedělky chválit. Jedno dvě sezení u nás a už kojí. Někdy přichází i otec, ten potřebuje slyšet to povzbuzení stejně, jako ta matka. Tím omezíme pochybnosti u obou dvou. Někdy se snažíme, ale když ta maminka nechce zabojovat o to, aby mohla kojit, není naše „investování“ do toho nic platné.“

Program přípravy

Příprava maminek v Gravid centru je rozdělena do tří částí:

1.    teoretická část zahrnující přípravu těhotných – fyziologii těhotenství, životosprávu, učí, kdy do porodnice, průběh porodu, odbornou přípravu otců k porodu, jak má otec držet matku, co může udělat, jak masírovat...
2.    praktická část obsahuje cvičení v těhotenství, nácvik dýchání u porodu, relaxační cvičení na míči aj.
3.    šestinedělní kurz vede cvičení na úpravu změn  vzniklých v těhotenství, pomoc při problémech s kojením, masáže kojenců.

Baby šátky, loktuše, závěsné kolébky

V Gravid centru mají maminky v neposlední řadě možnost zakoupit si kojicí polštáře, vaky na děti, šátek, loktuši a novinku tohoto roku – Hacku. Jedná se o závěsnou látkovou kolébku, která je vyrobena ze stoprocentní bavlny a mykané ovčí vlny. Hacka pomáhá rodičům v péči o miminka, miminkům navozuje pocit bezpečí a možnost houpání.

„Prodáváme jak šátky, tak loktuše. Šátek na nošení dětí je víceúčelový a dražší. My zde pracujeme spíše s loktušemi, učíme maminky, jak je používat a nosit“, dozvídám se od asistentek.

A co říkají klientky..?

Přichází poledne, maminky si chodí do kuchyňky ohřívat miniaturní obědíky, které uvařily a donesly s sebou, aby nakrmily svá batolata.„Jde mi tu o setkání s maminkami, jak řešit dětské problémy“,  odpovídá na otázku jedna z mladých maminek. „Sháněla jsem informace. Gynekolog poradí, jen když se zeptáte. Také jsme tu cvičily, když byly děti menší“, sděluje. „Teď, když už lezou, cvičit nemůžeme, jde nám spíše o to setkávat se spolu.“

Další z maminek svěřuje, že ji sem přivedla také touha po získání více informací o asistenci tatínka u porodu. Když se přivdala do Jihlavy, měla zájem scházet se s lidmi, kteří se nacházejí v podobné situaci; najít si přátele, které spojují společné zájmy.

Všeobecná zdravotní pojišťovna v Jihlavě sděluje:

„Těhotné maminky dostávají od zdravotních pojišťoven tzv. balíček. Ten mohou použít na určené vyjmenované kurzy:

1. kurzy cvičení a plavání v těhotenství pořádané akreditovanými porodními asistentkami nebo
2. kurzy profylaxe – cvičení a plavání v těhotenství nebo
3. úhrada přítomnosti rodinného příslušníka nebo otce u porodu nebo
4. kurzy cvičení a plavání s dětmi do 1 roku.
Tento balíček v hodnotě 500,- Kč je jednorázovým příspěvkem.“

Není to poněkud málo, co nabízí VZP budoucím maminkám?

O holandském porodnictví podle zdroje www.iham.cz.