vyroci pronasledovani Falun Gongu
Osmé výročí pronásledování Falun Gongu, 20. 7. praktikující cvičí před čínskou ambasádou. (foto: Grzegorz Klatka)

Je pátek 20. července podvečer. Zvedá se prudký vítr, který slibuje déšť. Před čínským velvyslanectvím usedá skupinka lidí na chodník. Jsou různého věku, někteří zapálili svíce a někteří roztáhli bannery s nápisy
"Pomozte zastavit genocidu..."

Takto vypadala vzpomínková akce pořádaná lidmi, kteří se věnují klasickému čínskému cvičení Falun Gong. Snaží se tak před ambasádami po celém světě upozornit na právě osm let trvající pronásledování Falun Gongu v Číně.

Petr Š., mluvčí dnešní akce, odpovídá:

"Tehdejší čínský vůdce Ťiang Ce-min se rozčilil nad popularitou  této meditační praxe v Číně a rozhodl, že tato poklidná praxe musí být vyhlazena."

vyroci pronasledovani Falun Gongu
Tisíce příznivců Falun Gongu zapálilo svíčky za oběti pronásledování v Číně u washingtonského památníku. (Ta-jin Čchen/Velká Epocha)

Na další otázky pokračuje:  "Praktikující trpělivě objasňovali fakta úřadům a veřejnosti. Původní očekávání vlády bylo, že Falun Gong zlikvidují do tří měsíců. Už je to ale osm let a Falun Gong se mezitím rozšířil po celém světě. Praktikuje ho asi sto milionů lidí. A naopak - pronásledování je odsuzováno. To je právě to - změna přichází zespoda, od lidí," přemýšlí mladý muž.

vyroci pronasledovani Falun Gongu
Svíčková vigílie před čínskou ambasádou 20. 7. v Praze. (Jan Lokos/Velká Epocha)

"Projevuje se to tak, že lidé mají jasno o tom, co se v Číně děje. Dosáhlo se toho, že vlády demokratických zemí se otevřeně vyjádřily, konkrétně německý parlament, senát USA, Tchaj-wan. Tchaj-wan je takový příklad, takový kontrast, kde je Falun Gong podporovaný vládou. Věnuje se mu tam kolem 450 tisíc lidí. Zrovna nedávno tchajwanský prezident poukázal na to, jaké oblibě se těší Falun Gong na Tchaj-wanu, zatímco v Číně je pronásledovaný."

Na otázku, jak reaguje čínská strana, uvádí:

"Jaké jsou reakce? Je vidět čím dál větší obavy, Falun Gong je více a více populárnější a pronásledování čelí kritice. Zrovna dnes tu šel kolem pán z Německa a popřál nám hodně štěstí, řekl, že je z Berlína, takže Falun Gong dobře zná."

"Má to smysl," je přesvědčený. "Zatím máme víc než 27 tisíc tisíc podpisů. Chceme tak přimět čínský režim, aby otevřel brány pracovních táborů, věznice, aby proběhlo nezávislé vyšetřování a objasnění skutečné situace. V dnešní době Čína už těžko zamezí úniku informací. Navíc - někdy se podaří někoho zachránit. Ten pak podává živé svědectví."

Ještě se zamyslí a dodává: "Situace je hodně zralá. Když bude mít jen jeden Čech ze sta takovou myšlenku, že by třeba rád věděl, co se v té Číně vlastně děje, není pro něj nic jednoduššího, než párkrát kliknout na internetu a podepsat petici. No a v tu chvíli už máme těch podpisů sto tisíc."

Krátce před půlnocí byla akce ukončena a všichni účastníci se v klidu rozešli.