Image
Ilustrační foto (Sxc)

První červencová dekáda sice přinesla na naše území více srážek, v některých lokalitách ale zůstává půda i nadále vyschlá.

Mírná a suchá zima nepřinesla sníh, který by přirozeně roztál a poskytl vláhu a na jaře sucho pokračovalo. Letošní červen byl již devátým měsícem v pořadí, který vykazuje nadprůměrné teploty.

Jak uvádí Aktuálně.cz, v dubnu letošního roku, na třetině území kleslo průměrné množství vláhy, kterou dokáží rostliny z půdy využívat pro svůj růst, pod jednu pětinu. „Ojediněle, zejména na jižní Moravě a v severozápadních Čechách, již zásoby vody klesly k nule,“ uvádí se ve zprávě. Český hydrometeorologický ústav rovněž varuje před výskytem požárů, jejichž riziko je na některých územích České republiky stále zvýšené.

Zemědělci již počítají s nižší úrodou

Už zjara zažilo Česko mnoho teplotních výkyvů. Prudké ochlazování bylo způsobeno přechodem studené fronty a za ní chladného proudění vzduchu z východního Atlantiku. Tyto rychlé změny teplot bývají stále typičtější pro teplejší polovinu roku.

Léto má být teplotně nadprůměrné a srážkově podprůměrné, díváme-li se na dlouhodobou předpověď britského Mettofice na červenec a srpen. Meteorologové označili letošní jaro za nejsušší za posledních 45 let a hydrologové upozorňují, že půda je suchá ve vrstvě 11 až 100 centimetrů na většině území ČR. Začaly vysychat studny, průtoky řek a potoků se dostaly na pětinu až třetinu průměru.

Přestože to vypadá, že na přelomu června a července přišlo více srážek, na některých částech území se sucho drží značně hluboko v půdě. Ačkoliv někde bojují se záplavami, jsou stále části republiky, kde sucho pokračuje.

Starostové obcí se už před měsícem obrátili na své občany, aby šetřili vodou. Někteří se obraceli na občany s výzvou, že voda k pití a na mytí je důležitější než plný bazén. Přitom na vodě k zalévání a plnění bazénů by se dalo nejvíce ušetřit. Především k napuštění bazénů jsou doporučovány firmy, které tyto služby zabezpečují.

ČHMÚ v Doksanech se zabývá dlouhodobě měřením vlhkosti v půdě. Podle tohoto měření stále ještě není splacen srážkový dluh ze zimy. Snižují se i zásoby spodní vody. Rostlina si z půdy může vzít jen 45 procent vláhy, což odpovídá stavu obvyklému na konci srpna. Pokud přichází dešťové mraky, směr, odkud přicházejí, je někdy dost neobvyklý – směřují do Čech od jihovýchodu. Ačkoliv vydatné srážky s krupobitím v první dekádě července místy zvedají hladiny řek, jako Dyje, Svratky nebo Svitavy, v některých městech není co kosit – trávníky uschly. Nadcházející víkend slibují meteorologové opět velký teplotní skok, nyní směrem nahoru. Předpovídají tropické léto s teplotami nad 35 stupňů.