rostliny poznaji pribuzne
Rostlina pozná bratra. (foto: Romeo Koitmäe/morguefile.com)

Podle výzkumu kanadských vědců mají rostliny mezi sebou složité sociální vztahy a dokáží rozpoznat svoje bratry a sestry.

Když jsou rostliny ze stejné "matky" zasazeny do stejného květináče, rozeznají jedna druhou a sníží svou soutěživost o vodu a minerály omezením růstu kořenů. Když však sdílejí květináč s cizinci stejného druhu či odrůdy, začnou mezi sebou soutěžit a tvoří si více kořenů, aby rychleji nasály živiny. Takové jsou výsledky výzkumu.

Vědci ještě úplně nerozumějí tomu, jak se rostliny vlastně navzájem rozeznají, ale prokázali schopnost rostlin rozeznat příbuzné a projevovat jim náklonnost. "Schopnost rozeznat a projevovat náklonnost příbuzným je běžná u zvířat, ale toto je poprvé, kdy se na to přišlo u rostlin," řekla docentka Susan Dudley z McMasterovy univerzity v Kanadě.

Studie zkoumala chování pomořanky přímořské, která je ze stejného rodu jako hořčice, nalezené podél pláží a písečných dun Severní Ameriky. Byly provedeny další studie a úvodní výsledky ukázaly, že přinejmenším dva další druhy rostlin vykazují stejnou schopnost rozeznat příbuzné. Vědci zjistili, že rostliny mohou "vidět" svoje sousedy vnímáním změn ve vlnových délkách světla způsobených zeleným barvivem chlorofylem v listech okolních rostlin.

Jiné studie ukázaly, že rostliny odpovídají a rozpoznávají jedna druhou prostřednictvím podzemní sítě kořenů. Toto, jak uvedla profesorka Dudleyová, ji inspirovalo, aby se podívala na příbuzenství rostlin a jeho vztah k soutěživosti mezi nimi. Zahradníky možná budou zajímat zjištění, která napovídají, že příbuzným rostlinám se lépe daří, pokud rostou společně vedle sebe.

Avšak, jak zakončuje profesorka Dudleyová: "Čím více o rostlinách víme, tím složitější se zdá být jejich vzájemné působení, takže předvídat výsledek může být stejně nesnadné, jako když smícháte různé lidi na večírku."

Výzkum byl zveřejněn v červnovém vydání časopisu Biology Letters.