Akce LPBH
(František Chaloupka/VE)

Ve středu 27. června se na brněnském Náměstí svobody konala akce, která měla upozornit na černý obchod s lidskými orgány, který probíhá v Číně již řadu let.

Důvodem setkání byl Den památky obětem komunismu, tedy svátek, na který by se u nás určitě nemělo zapomínat.

Den zaštítila organizace Lidská práva bez hranic (www.lpbh.org), která se zaměřuje především na případy lidí  mučených a týraných v pracovních nebo koncentračních táborech totalitních režimů, či na monitorování případů lidí protiprávně vězněných a zadržováných kvůli svému přesvědčení, víře či občanskému postoji.

K podpisu byla na místě petice, díky které mohli kolemjdoucí vyjádřit svůj nesouhlas s praktikami čínské vlády.  Ze zdrojů čínské vlády vyplývá, že od roku 2000 do roku 2005 proběhlo v Číně asi 60 000 transplantací, z toho však 41 500 orgánů pochází z nevysvětlitelných zdrojů. Kirk C. Allison  , Ph.D., ředitel programu Lidská práva a zdraví z Minnesotské univerzity přitom dokládá, že rodinní dárci a klinicky mrtví představují méně než 1% dárců orgánů v Číně.

Lidé v Brně tak mohli vyjádřit podporu lidským právům, a to nejen pasivním příjímáním letáků, ale také aktivní účastí podpisem petice a někteří se dokonce aktivně zapojili do šíření  informací mezi své známé a přátele.

Podrobná zpráva nezávislých kanadských vyšetřovatelů Kilgoura a Matase o rozsáhlém a násilném odebírání orgánů čínským vězňům svědomí je k dispozici na http://organharvestinvestigation.net/ .