Když v roce 2001 Mezinárodní olympijský výbor (MOV) hlasoval o udělení Olympiády 2008 Číně, generální ředitel MOV Francois Carrard varoval, že lidská práva jsou „závažnou otázkou.“

“Sázíme na to, že od tohoto okamžiku za sedm let, jak upřímně a silně doufáme, uvidíme mnoho změn,” sdělil Carrad deníku Observer.

Od Olympiády nás nyní dělí jediný rok a změny, které Čínská komunistická strana slíbila, se nezhmotnily. Amnesty International konstatuje, že spíše než ke zlepšení lidských práv, dnes Olympiáda slouží jako urychlovač nárůstu mimosoudního zatýkání, jak se Peking pokouší vytvořit dojem, že se polepšil, tím způsobem, že umlčí všechny, kdo říkají opak.

“Pokud to čínské úřady a Mezinárodní olympijský výbor myslí s ‚trvalým odkazem‘ Olympiád pro Čínu vážně, mělo by je znepokojovat, že jsou OH používány jako záminka k utvrzení a rozšíření forem věznění, které už v Číně mnoho let čekají na reformu,“ uvedla Catherine Barber, náměstkyně Amnesty International v Asii a Tichomoří.

Přibývá uvězněných


Ostrý zásah začal loni, kdy čínský ministr veřejné bezpečnosti, Čou Jüng-kchang, vyhlásil, že by policie měla „hájit politickou a sociální stabilitu“. „Musíme tvrdě udeřit na nepřátelské síly uvnitř i mimo zemi,“ řekl Čou.

Podle pekingského dopisovatele britského the Daily Telegraph Richarda Spence čínský ministr pokračoval tím, že vydal seznam těch, koho stát považuje za úhlavní nepřátele, které Čou popisuje jako projevující „snahu o rozštěpení a náboženský extremismus.“ Od té doby přibylo zpráv o věznění nebo domácím vězení za činy, které spadají do oblasti nejzákladnějších práv.

Kromě obvyklých cílů, jako jsou praktikující Falun Gongu, Tibeťané, křesťané a Ujguři, jedním z „úhlavních nepřátel” je 50letý Je Kuo-ču, který si odpykává čtyřleté vězení za kampaň proti vysídlování v Pekingu kvůli výstavbě pro Olympiádu. Tento muž, který si od spoluvězňů vysloužil přezdívku „olympijský vězeň“, je údajně ve špatném zdravotním stavu, zčásti kvůli bití elektrickými obušky od dozorců v pekingské věznici Čchao-paj. Amnesty International uvádí, že jej považuje za vězně svědomí, a vyzývá k jeho okamžitému propuštění.

Obhájce lidských práv Kao Č’-šenga drží policie v domácím vězení poté, co byl v prosinci 2006 odsouzen za ‘podněcování rozvratu’. Právník říká, že během čtyř měsíců, které strávil ve vězení, byl mnoho hodin svázaný a přivázaný na železné židli ve světle silných reflektorů. Americká advokátní komora pozvala pana Kaa do USA, aby zde převzal cenu za své úsilí o vládu zákona v Číně. Jelikož je však jeho rodina stále v domácím vězení, je nepravděpodobné, že se bude schopen dostavit.

V poslední době byla zadržena řada aktivistů za svobodu projevu, včetně manželů Chu Ťia a Ceng Ťin-jen. Těm sice byla udělena dvouměsíční víza na cestu do Evropy, ale 18. května byli cestou na letiště zadrženi. Podle zdroje Reporters without Borders byli obviněni z „ohrožení národní bezpečnosti“ a rovněž umístěni do domácího vězení.

“Chu a jeho žena Ceng jsou pro své lidskoprávní aktivity velmi známí,“ uvedla organizace za svobodu tisku. Ceng se nedávno objevila mezi stovkou nejvlivnějších lidí v žebříčku časopisu Time.