Schwarzenberg: Temelín je bezpečná elektrárna
Ministr zahraničí ČR Karel Schwarzenberg na tiskové konferenci v rakouské Vídni 26. března 2007 (ilustr. foto: AP/SITA)

Velice rázný postoj opět vyjádřil ministr zahraničí Karel Schwarzenberg v otázce blokád českých hranic rakouskými aktivisty, kteří požadují uzavření jaderné elektrárny Temelín. V pondělním rozhovoru pro německý deník Kurier ministr uvedl: "Temelín je bezpečná elektrárna. Je dokonce bezpečnější než mnohé německé atomové elektrárny, jednoduše proto, že je mladší. Ale na německé hranici se nedemonstruje, tam se zřejmě jedná o kvalitní německou práci." Informace o rozhovoru přinesl server Ceskenoviny. cz.

Ministr dále vyjádřil nesouhlasný postoj ke zprávám o "poruchách" na Temelíně a k poslední události, kdy vedení elektrárny údajně zatajilo jednu z poruch, uvedl: "Osobně jsem to prověřil, žádná porucha nebyla. Ale samozřejmě, když se o každé hlouposti informuje a média z toho dělají poruchy, tak tahle diskuse nikdy neskončí." Reálné podle něj není ani případné uzavření elektrárny za finanční pomoci z Evropské unie. Do jaderné elektrárny již byly prý investovány miliardy a jeho uzavření si ČR nemůže dovolit. Zpochybnil také případné dotace na uzavření elektrárny ze strany Rakouska, které navrhovali jako kompenzaci tamější Zelení. Dodal k tomu: "Česko je na jaderné energii závislé. Rakousko ostatně také, podívejte se na čísla o dovozu elektřiny. Rakousko by mělo otevřeně přiznat, kolik procent proudu získává z pohraničních atomových elektráren. Tuto otevřenost postrádám."

Schwarzenberg se podle serveru odmítl také omluvit rakouským aktivistům za to, že je označil za "magory". "Mnohá média ten výraz přeložila jako ‚blázni' nebo ‚blbci'. Přesně vzato je magor ten, kdo stále znovu opakuje stejný nesmysl. Lidé, kteří obtěžují druhé a brání provozu mezi sousedy, nedělají nic smysluplného." Nicméně v rozhovoru dále označil vzájemné česko-rakouské vztahy za výborné a připodobnil je k vazbám v rodině: "Jsme si navzájem tak podobní, natolik spříznění a propojení, že si jdeme na nervy. A napadání Čechů se stalo v Rakousku národním sportem." 

-jn-