Image
Lewis Hamilton, závodník F1 britského McLarenu, na Grand Prix v Indianopolis, USA. (AP/SITA)

Zdá se, že štěstí se nováčka stáje McLaren drží velmi pevně, v sedmém závodu Velké ceny USA si připsal dalších 10 bodů za prvenství. Od startovního okamžiku se na vedoucí pozici snažil protlačit Fernando Alonso, avšak nakonec skončil druhý. Pro třetí pozici si dojel Felipe Massa.

Lewis Hamilton se držel scénáře závodu v Montrealu, závodní dráhu znovu ovládl stylem start-cíl, a k tomu si připsal celkem solidní více než sekundový náskok před druhým Alonsem s konečným časem 1:31:09. Ačkoliv tréninkové jízdy ovládal nejlépe Alonso, v reálném závodu se  karty obrátily ve prospěch sympatického nováčka.

Že Alonso není až tak spokojený se svým výsledkem, bylo zřejmé na první pohled a také i na stupních vítězů – oproti Hamiltonovu rozzářenému a radostnému výrazu vypadal poměrně pochmurně.

Rosbergovi vyhořel vůz


Mnohem větší zklamání zažil Ralph Shumacher, který ihned po startu neovládl brzdy a vyjel mimo trať, což vedlo k odstoupení ze soutěže. Na Velkou cenu USA má smůlu – dokončil ji  pouze jedenkrát za svoji kariéru, a to v roce 2002.

Stejně tak dopadli i Nick Heidfeld, kterého potrápil posilovač řízení, a Nico Rosberg. Tomu dokonce porucha ve formuli způsobila po zaparkování mimo trať požár. Musel zachovat chladnou hlavu a do deseti sekund zvládnout vyprošťovací manévr, při kterém se odpoutal,  vytáhl volant a po uniknutí z vozu jej opět zasadil zpět, což je nezbytné, aby se se strojem dalo dále manipulovat. Potom však nezbývalo nic jiného než kroutit hlavou – kvůli nehodě odstoupil pouhých pět kol před dokončením závodu. 

Historická událost

O nejzajímavější postup vpřed se postaral teprve devatenáctiletý Němec Sebastian Vettel. Skončil na osmém místě a tím se zapsal do historie formule 1 jako nejmladší závodník bodující na GP.


1. Hamilton
2. Alonso
3. Massa
4. Reikonnen