Chcete jezdit úsporně, nebo úsporněji než dosud ? Tak možná právě pro vás je tady ta správná akce. Po celý rok 2007 budou pořádány při nejrůznějších motoristických akcích kurzy úsporné jízdy a současně probíhá soutěž na internetu.

Úsporné ježdění


Kdo se stává řidičem „třídy A“?

Organizátorem kampaně je Středisko pro efektivní využívání energie neboli SEVEn a kampani dali název: „Hledáme řidiče třídy A“.
Proč zrovna tento název? Do tříd se dnes zařazují třeba pračky a ledničky a některé země už zavádějí i kategorizaci vozů do energetických tříd podle jejich emisní náročnosti, např. Belgie, Nizozemí či Velká Británie (konkrétně podle emisí CO2 na ujetý kilometr, což úměrně odpovídá spotřebě paliva). Tak proč tento princip nepoužít i na řidiče, když na něm záleží, jakou spotřebu jeho automobil bude mít.  

Srovnávací internetová soutěž

Kampaň je součástí celoevropské iniciativy Ecodrive.org, jejímž cílem je zvýšit mezi řidiči zemí EU povědomí o možnostech úspory paliva a ochrany životního prostředí, např. při výběru nového vozu nebo jeho vhodném provozování. Termíny kurzů úsporné jízdy  najdete na stránkách www.uspornajizda.cz . Zde se také můžete zeregistrovat, natankovat plnou nádrž, a průměrnou spotřebu u svého vozu (na vzdálenost 5 tis. km) pak budete sledovat s využitím aplikace elektronické knihy jízd. S dalšími soutěžicími pak můžete porovnávat své průběžné výsledky.

Školu úsporné jízdy přinášejí aktuálně i stránky iDnes.cz  v rubrice  „auto“. Podrobně se tímto tématem zabývá  nová kniha mistra úsporné jízdy Jana Horníčka "Jezdíme ekonomicky aneb Jak jezdit s nižší spotřebou paliva".

Na závěr musím dodat: Abyste opravdu uspěli coby řidič třídy A, musíte získané poznatky v praxi opravdu důsledně dodržovat.

Partnery kampaně u nás  jsou:  Ministerstvo životního prostředí, Ministerstvo dopravy, Škoda Auto, a.s., Shell Czech Republic, a.s., ÚAMK, a.s., Autoklub Škoda, LeasePlan Česká republika, s.r.o., Barum Continental spol. s r.o., Scania Czech Republic, s.r.o., Hlavní město Praha.