Image
Americký prezident George W. Bush vystoupil 12. června 2007 ve Washingtonu s projevem před památníkem obětem komunismu. (foto: AP/SITA)

Čínský režim včera prudce reagoval na slova z projevu, který přednesl americký prezident na úterním slavnostním předání památníku obětem komunismu ve Washingtonu. Peking obvinil Spojené státy z "mentality studené války" a provokace ideologického střetu.

Bush se v projevu zmínil o stu milionech mrtvých, které připravily o život komunistické režimy všude ve světě, a prohlásil, že "podle nejlepších odborných odhadů komunismus vzal životy desítkám milionů lidí v Číně a Sovětském svazu".
Dále připomněl Číňany, kteří zemřeli během Maova Velkého skoku vpřed, kdy kvůli iracionální státní politice přišlo v hladomoru o život 30 až 40 milionů lidí, a také kulturní revoluci, kdy bylo ve snaze úplně odstranit tradiční čínskou kulturu pozabíjeno 7 až 8 milionů lidí.

Čína, jedna z posledních bašt komunismu, ve své reakci Bushe přímo nejmenovala, avšak v prohlášení mluvčího čínského ministerstva zahraničí Čchin Kanga na ministerských webových stránkách říká: "Nějaké politické síly ve Spojených státech, hnané mentalitou studené války, provokují střet mezi ideologiemi a sociálními systémy... Vyjadřujeme naši silnou nelibost a rozhodný odpor k prohlášením americké strany. Přestaňte se vměšovat do domácích záležitostí jiných zemí."

Další prst namířený na komunismus v Číně je samotný památník, jenž je bronzovou replikou sochy Bohyně demokracie, kterou vztyčili pekingští studenti na náměstí Tchien-an-men v roce 1989 krátce předtím, než na ně zaútočila čínská armáda a stovky až tisíce jich pozabíjela.

Přestože USA dlouho přistupovaly ve vztahu k Číně s politikou "vyvážet demokracii společně s obchodem", komunistický režim se reformám politického systému urputně brání a na zmínky o krvavých dluzích z historie je velmi citlivý.