Miroslav Smotlacha zemřel 6. června 2007 ve věku nedožitých 87 let. Česká republika tak ztratila známého a uznávaného odborníka v oblasti mykologie,  propagátora houbaření a znalce problematiky dřevokazných hub.

Houbaření - životní láska i koníček

Miroslav Smotlacha se narodil v roce 1922 v Praze. Zájem o houby, houbaření a přírodu zdědil Miroslav Smotlacha po svém otci a dědečkovi, kteří byli uznávanými propagátory a průkopníky československé mykologie. Protože už od dětství chodíval do lesa, směle pokračoval v rodinné houbařské tradici. Vystudoval Vysokou školu chemicko-technologickou se zaměřením na chemii potravinářskou a kvasnou. Byl známý zejména v oblasti technologie kulinářského a průmyslového zpracování hub a houbovými potravinářskými výrobky.

Miroslav Smotlacha a ochrana památek

Významnou částí odkazu, který po sobě Miroslav Smotlacha zanechal jsou jeho rozsáhlé znalosti a práce v oblasti dřevokazných hub. S týmem odborníků se podílel na vystavování posudků o vlivech působení dřevokazných hub na budovách a památkách. Jeho laboratoř vydala přes deset tisíc takovýchto posudků, a pomohla tak zachránit mnoho českých památek. Dosti výmluvná jsou i tato jeho slova: „Lidé mne asi znají jen přes své žaludky a houbové smaženice, ale já si přece jen víc cením práce svého týmu při rekonstrukci architektonických klenotů především Valdštejnského paláce.“

Odkaz Miroslava Smotlachy

Miroslav Smotlacha houbařství zasvětil celý život. Napsal nebo se spolupodílel na mnoha houbařských atlasech jedlých, jedovatých a dřevokazných hub. Od 14 let působil v redakci časopisu českých mykologů - Mykologickém sborníku, kde v letech 2000 - 2006 působil jako šéfredaktor. V polovině padesátých let se angažoval v České mykologické společnosti, kterou později vedl. Mimo jiné byl proslulý jako propagátor ochrany lesa, přírody a hub.

Miroslav Smotlacha se svou obětavou prací zapsal do dějin českého houbařství a zanechal za sebou nesmazatelnou stopu. Také svým celoživotním propagováním houbaření vynesl české houbařství na pomyslnou špičku a vytvořil tak fenomén, který nemá ve světě obdoby. V roce 2005 byl vyznamenán prezidentem republiky medailí Za zásluhy o stát v oblasti vědy a výchovy II. stupně.