George Bush v Praze
 (Kamil Rakyta/VE)

Praha – Hlavní město ČR v úterý hostí jednoho z nejdůležitějších mužů planety, amerického prezidenta George Bushe, který návštěvou České republiky zahájil osmidenní evropské turné. Událost provázejí zvýšená bezpečnostní opatření, prezidenta hlídá několik desítek odstřelovačů v oknech i stíhačky Gripen, které jsou připraveny kdykoliv zasáhnout. Během svého pražského pobytu, který zahájil výstupem z letadla v pondělí 20.45 na ruzyňském letišti, projednává nejdůležitější téma, které rozděluje současnou politickou i veřejnou sférou na dva tábory: protiraketový štít a umístění radarových základen ve střední Evropě. Nejsilnějšími odpůrci Bushovy návštěvy jsou příznivci hnutí Ne základnám a Komunistický svaz mládeže, kteří v pondělí vyjadřovali své nesouhlasné stanovisko k radarům, ale i prezidentově politice vůči Iráku.

Po dopoledním setkání s českým prezidentem Klausem a premiérem Topolánkem se George Bush zúčastnil konference Demokracie a bezpečnost, na níž měl podle dostupných informací přednést ten nejdůležitější ze všech projevů, které se chystá v Evropě přednést. Setkat se má také i s opozičním šéfem Jiřím Paroubkem, který k radaru dosud zastává odmítavé stanovisko. Toto je podle deníku Mladá fronta Dnes znakem toho, že americké diplomacii velmi záleží na pozitivním výsledku Bushovy návštěvy. Ještě dnes večer americký prezident odletí na evropský summit G8 do německého Rostocku, kde se setká mimo jiné i s ruským odpůrcem radaru, ruským prezidentem Vladimirem Putinem, kterého se bude snažit přesvědčit o tom, že protiraketové základny v ČR a Polsku nebudou v žádném případě namířeny proti Rusku.

Zrušení víz za radary? Podle premiéra Topolánka určitě ne

Tématem setkání českých a amerických politiků bylo i případné zrušení vízové povinnosti pro občany České republiky a dalších zemí východní Evropy. Bush k tomu uvedl, že se o zrušení víz osobně zasadí v Kongresu. „Není fér, aby to, co platí pro Němce, neplatilo třeba pro Poláky,“ uvedl Bush pro MF Dnes. Ve stejném duchu se vyjádřil i český premiér Topolánek, který víza považuje za nedůstojná. Radary a víza však podle něj spolu přímo nesouvisejí. „Není to výměnný obchod,“ řekl k tomuto tématu. O zrušení víz se totiž Česká republika snaží déle, než se začalo jednat o případném umístění protiraketové obrany na českém území.

Obrázek a píseň pro amerického prezidenta

George Bush dostal na památku z Česka i dva neotřelé dary: jedním z nich je olejomalba Father and Son pilotů Petra Hampla a Miroslava Petrů. Na obraze jsou dva letouny, bombardér Avenger, se kterým ze druhé světové války létal Bushův otec, a stíhačka F102, ve které kdysi seděl nynější prezident. Ministryně obrany, bývalá amatérská zpěvačka, se zase rozhodla potěšit prezidenta neotřelou melodií a na slova Jana Vyčítala nazpívala píseň Dobrý den, prapore hvězd a pruhů. Jako podklad jim posloužila melodie písně Dobrý den, majore Gagarine. „Vím, že si můžeme u různých satiriků naběhnout, ale my jsme především chtěli odlehčit tu hrozně vypjatou a někdy až nepřátelskou atmosféru kolem možného umístění amerického radaru v Brdech,“ uvedla Parkanová pro deník MF Dnes.