U:fon operátor
Logo operátora Ufon
U:fon operátor
Současná mapa pokrytí. Pokrytí ČR nyní vypadá velmi skromně, nicméně U:fon plánuje do konce tohoto roku pokrýt většinu našeho území. (www.ufon.cz)

Začátkem května zavítal do České republiky čtvrtý mobilní operátor. Nabízí vysokorychlostní internet a telefonování v rámci sítě zdarma.

Síť našeho nového operátora funguje na základě technologie CDMA 2000, revize A. A aby toho nebylo málo, tuto technologii používá jako první v Evropě. Je to podobná technologie, kterou pro svůj vysokorychlostní internet používá operátor O2. Rozdíl je v tom, že U:fon pracuje na nižší frekvenci, kterou nepodporují běžně dostupné mobilní telefony. Takže s běžným telefonem, určeným pro síť GSM si v síti CDMA nezavoláte. U:fon se tedy specializuje na vysokorychlostní internet a telefonické služby VoIP (volání přes internetové připojení).

Oproti síti GSM je technologie CDMA velmi výhodná v tom, že na pokrytí našeho území je třeba podstatně méně vysílačů. Takže díky nižším nákladům U:fon nabízí volání i internet za opravdu zajímavé ceny. Navíc rychlost stahování z internetu je díky zvolené technologii u nás v současnosti na prvním místě, před ostatními operátory.

Nabídka U:fona je velmi přehledná, nemusíte hlídat, jestli už voláte mimo špičku, protože zde není rozdělení dne do pásem. Volání do zahraničí začíná na 1,79 Kč za minutu a zřejmě nejzajímavější věcí je volání v rámci sítě zdarma.

Například balíček telefonování s rychlým mobilním internetem U:fon nabízí za 403 Kč měsíčně, přičemž max. rychlost připojení je 153 kb/s. A to je oproti 3 kb/s od operátora O2 značný rozdíl.

Nevýhodou zůstává neschopnost využívat standardní mobilní telefony – ty si operátor bude muset nejspíš dělat na zakázku. Pokrytí ČR nyní vypadá velmi skromně, nicméně U:fon plánuje do konce tohoto roku pokrýt většinu našeho území.