Image
Americký prezident George Bush (ilustr. foto: AP/SITA)

Praha – Hlavní město České republiky se připravuje na jednu z hlavních událostí roku. V pondělí večer do Prahy zamíří americký prezident George Walker Bush na dvoudenní návštěvu, aby zde zahájil své turné po Evropě. Projev, který v Praze přednese, zároveň bude podle diplomatických zdrojů jedním z nejdůležitějších, které během jeho evropského pobytu zazní. Informace přinesla Mladá fronta Dnes.

Bush vystoupí na pražské konferenci s názvem Demokracie a bezpečnost, které se má zúčastnit okolo sedmdesáti politických osobností. Tématem, jímž se bude americký prezident ve svém projevu zabývat, jsou globální bezpečnostní otázky, diskutována bude také role a vliv Spojených států ve světě.

Bushovu návštěvu v Praze provázejí zvýšená bezpečnostní opatření. Do hlavního města dorazil již minulou středu speciální tým z okolí amerického prezidenta, který určí, kde bude nakonec prezident Bush ubytován. Zvažuje se například americké velvyslanectví či hotel Hilton. Pro veřejnost bude také na počátku týdne úplně uzavřen Pražský hrad, kde proběhne většina důležitých jednání mezi americkým prezidentem a politickými představiteli České republiky, prezidentem Václavem Klausem, premiérem Mirkem Topolánkem a opozičním lídrem Jiřím Paroubkem. Pokud se americký prezident rozhodne projít se v ulicích Prahy pěšky, policie Pražany upozorní, aby pro jistotu neotevírali okna, protože by se snadno mohli stát terčem ostřelovačů. Prezidenta bude podle informací MfD střežit český bodyguard, nicméně zbraně budou pocházet z Ameriky.

Prezidenta Bushe budou při jeho příjezdu kromě květin a oficiálních vítacích proslovů čekat i odpůrci protiraketových základen u nás, sjednocení pod iniciativou Ne základnám, anarchisté i příslušníci levicových stran. Pražské státní zastupitelství již také obdrželo trestní oznámení, jež na amerického prezidenta podala fyzická osoba. Bush se podle tohoto oznámení měl dopustit trestného činu propagace a podněcování války v případě konfliktů v Iráku a Afghánistánu.

-jn-