Image
(Wojciech Wolak/Sxc)

Možná jste se s houbovou infekcí kůže nohou, jak zní  správný název pro tyto plísně, již setkali. Že to není to nic příjemného vám může potvrdit i 30 % lidí, kteří plísně na nohou zažili na vlastní kůži. Svědění, pálení, zápach a puchýřky se však mohou stát minulostí. Nevěříte? Chce to nechat si jen dobře poradit…

Nejčastější oběti plísní na nohou - diabetici a sportovci

Plísně na nohou si libují v teplém, vlhkém a nevětraném prostředí. Tyto ideální podmínky nabízí uzavřená, zapařená obuv sportovců. Ne nadarmo se plísně označují jako tzv. atletická noha. Další cílovou skupinou plísní jsou lidé s cukrovkou, kteří mají oslabenou imunitu a často zhoršené prokrvení cév, zvláště na nohou. Ale plísně si nevybírají a „chytnout“ je můžete třeba na veřejných prostranstvích, kde se zdržují lidé, kteří chodí naboso jako například sauny, lázně, bazény, které jsou pro plísně dobrou živnou půdou. Také lidé s oslabenou imunitou, po léčbě antibiotiky, s nadváhou, nadměrně se potící nebo se sníženými a také paradoxně zvýšenými hygienickými nároky mohou být plísněmi postiženi.

Projevy plísní - ze začátku nenápadné

Plísně se projevují nejdříve nenápadným „příjemným“svěděním, které láká ke škrábání. Toto škrábání však svědění zhoršuje a navíc šupinky kůže z ručníku mohou infekci rychleji přenášet na vaše okolí. Později se kožní mykóza projevuje ve formě mapovitých nepříjemně svědivých ploch, zarudnutí, pálením zvláště v meziprstních prostorách, na patách nebo na plosce nohy. Odtud se při neléčení může přenést i do jiných částí těla jako například do podpaží nebo rozkroku. Dále se projevuje jako bílé šupinky na  zrohovatělé kůži, prasklinky, které provází nepříjemný zápach.

Léčba plísní ve středověku a dnes

Plísně nejsou fenoménem jen dnešní doby. Objevovaly se také v dávných dobách. Historické záznamy hovoří o tomto problému už za středověku, kdy byli i rolníci sužovaní mykózami na nohou. Nazývali je „kola svaté Kateřiny“ zřejmě podle kruhovitě až mapovitě se projevujících plísní. Problém řešili po svém, vzývali svou patronku, která byla podle nich tím nejlepším lékem….

Dnes, většina z nás sáhne po antimykotických přípravcích mohutně propagovaných v reklamách. Toto však zdaleka nestačí, a je třeba nemocným nohám pomoci správnou hygienou. Důležitá je také vytrvalost, protože mnozí lidé po prvním ustoupení obtíží, krém odloží, a pak se diví, když se plísně znovu objeví. Dermatologové doporučují koupele nohou ve slabém roztoku hypermanganu (jemně růžová barva roztoku), který kůži desinfikuje a lze jej běžně koupit v lékárnách. Radí také umývat nohy dvakrát denně sprchovým gelem nebo mýdlem s neutrálním pH, řádně vysušit nohy včetně meziprstních prostor a vyměnit ručník. Pokud navštěvujete sauny, hotely, koupaliště, sprchy, lázně atd. vždy používejte vlastní ručník a obuv, nikdy nechoďte naboso. Používejte prodyšnou obuv, často měňte ponožky, používejte také antimykotické spreje, krémy. Pokud ani poté neuspějete, tak navštivte kožního lékaře, který vám nabídne tu nejvhodnější léčbu a pomocí jednoduchého vyšetření a zároveň zjistí příčinu vašich potíží.

Na plísně zázračný propolis nebo ponožky?

Mezi lidmi kolují různé recepty, které mohou od plísní pomoci. Mezi nejlepší přípravky proti plísním podle mnohých lidí patří propolis. Tento včelí produkt údajně dokáže plísně účinně odstranit. Na trhu se objevily také ponožky se stříbrnými vlákny, které pohlcují zápach a právě stříbrná vlákna podle výrobce a mnohých spotřebitelů působí jako „širokospektré antibiotikum.“ Někteří lidoví léčitelé tvrdí, že proti plísním zabírá koupel v octové vodě. Nezbývá než vyzkoušet, co bude pro vás nejvhodnější…

Plísně dovedou naše nohy řádně potrápit. Pokud máte rodinné dispozice k plísňovým onemocněním a na plísně trpíte, doporučujeme navštívit kožního lékaře co nejdříve. Jestliže jste měli to štěstí a plísně se vám vyhýbají, je dobré se jim vyhýbat také vhodnou prevencí, kterou jsme zmínili výše. Jen tak je jisté, že plísně nebudou mít sebemenší šanci…