Amnesty International vydala koncem května Výroční zprávu k porušování lidských práv ve světě. Jak tedy vidí problematiku lidských práv ve světě oči Amnesty International (AI)?

Mezinárodní spory a konflikty

Problémů je mnoho. Podle Zprávy je vyvolávání atmosféry strachu mocnými zeměmi světa i ozbrojenými skupinami záměrné - umožňuje jim totiž omezovat lidská práva oslabením moci právního státu. Výsledkem je polarizovaný a nebezpečný svět. „Hluboký šrám na svědomí světa zanechává situace Dárfúru. Rada bezpečnosti OSN je paralyzována vzájemnou nedůvěrou a uplatňováním nestejných měřítek. Súdánská vláda její rozhodnutí ignoruje. Mezitím v Dárfúru zahynulo na 200.000 lidí a desetkrát tolik jich muselo opustit svůj domov. Útoky milic džandžauí se nyní šíří do Čadu a Středoafrické republiky,“ tvrdí Irene Khan, generální tajemnice AI.

Zpráva hodnotí většinu krizových míst ve světě, a popisuje následky konfliktů. Příčiny či pozadí konfliktů a zájmů rozebírá jen zčásti a tudíž se některé důvody a z nich plynoucí závěry se zdají poněkud zjednodušené.

Důvodem tohoto zjednodušení je také vyhlašovaná nepolitičnost AI. Při svých komentářích a hodnocení je snaha zdržet se jakéhokoliv politického hodnocení, byť právě politika jednotlivých režimů přispívá ke značnému porušováním lidských práv. Také velký rozsah Výroční zprávy, zahrnující stav ve 153 zemích světa a komplikovanost jednotlivých konfliktů nedovoluje podrobný rozbor situace jednotlivých skupin

Česká republika ve Výroční zprávě AI

AI se ve své zprávě zabývá nepřátelstvím vůči muslimům, antisemitismem, rasismem, vývozem zbraní (do jisté míry i vývozem politiky), lokálními boji i většími konflikty, uprchlictvím, bránění svobodě slova zatýkáním uživatelů internetu a všemi typy bezpráví, páchaného na určité skupině lidí nebo státním systémem.

Z tohoto pohledu se některé problémy týkají i situace v ČR. Na třech stránkách jako největší  problémy, se kterými se nyní ČR podle AI  potýká, je diskriminace Romů, rasistické útoky nebo policejní násilí, kdy stížnosti na postup policie neřeší, jako v jiných evropských zemích, nezávislý orgán. Zpráva také zmiňuje lednové odmítnutí antidiskriminačního zákona Senátem, problematiku nedobrovolné sterilizace žen, odepření práva na spravedlivý proces a diskriminaci žen. Ve vládě má oblast lidských práv na starosti MUDr. Džamila Stehlíková,  ministryně pro lidská práva a národnostní menšiny.

Nejen kritika

Na ČR ale nepadá jen kritika – AI pozitivně hodnotí kroky, směřující k vyšší ochraně občanů. Jde např. o ratifikaci Opčního protokolu k Úmluvě proti mučení, toleranci vůči sexuálním menšinám (zákon o registrovaném partnerství) nebo přijetí zákona umožňující policii vykázat pachatele domácího násilí z dosahu týrané osoby. Výbor OSN ocenil přijetí národního akčního plánu genderové rovnosti a přijetí legislativy zakazující diskriminaci a sexuální obtěžování.

Výroční zprávu o stavu lidských práv ve světě také osobně převzal ministr vnitra Ivan Langer. Na  internetových stránkách AI jsou zatím k dispozici zprávy v češtině za r. 2004 a 2005.

Amnesty International je dobrovolným sdružením lidí, zabývajícím se porušováním lidských práv, přičemž základem práce je spolehlivý výzkum. AI je nezávislá na jakékoli vládě, politické ideologii, ekonomickém zájmu či náboženství. Nepodporuje a nestojí v opozici vůči žádné vládě ani politickému systému, nepodporuje ani neoponuje názorům obětí, jejichž práva se snaží chránit. Zaměřuje se pouze na nestrannou ochranu lidských práv. Pro svou činnost nevyhledává ani nepřijímá finanční pomoc od vlád. V ČR byla AI založena v r. 1991