Čáslav, město s bohatou historií, nedaleko Kutné Hory byla založena králem Přemyslem Otakarem II. ve 13. století. Dodnes je patrný vnitřní gotický půdorys.

Po nedávném navštívení tohoto města předávám tip na výlet. Zvláště v letním období tu lze příjemně strávit volný čas v blízkém lesoparku, kde návštěvníky láká koupaliště Vodranty.

Nejprve si povězme o městském muzeu v zeleném domě poblíž vlakového nádraží, které, postaveno r. 1884, bylo jedno z prvních na východě Čech určeno přímo pro muzejní účely.

Zoologická expozice nabízí již od svého založení r. 1884 ke shlédnutí více než 950 exponátů domácích i cizokrajných zvířat. Etnografická expozice nově ukazuje zemědělské a včelařské nářadí. Průmyslová expozice předvede vedle sbírky harrachovského skla i samurajské brnění a další podobné zajímavosti z Dálného Východu. Kromě dalších témat muzeum nabídne návštěvníkům shlédnutí filmů, např. „Čáslav – domov měšťana ve 13. a 14. století“.

K dalším pamětihodnostem patří pomník Jana Žižky z Trocnova, zřízený kdysi Sokolem Čáslav. Na doporučení zakladatele Sokola Miroslava Tyrše sochu vytvořil J. V. Myslbek.

Pokud vás nezaujme barokní radnice z 18. století, vystavěná podle projektu pražského stavitele Jana Josefa Wircha, nebo Dusíkovo divadlo, jedno z nejstarších kamenných divadel ve východních Čechách, nemůžete přehlédnout původně gotický kostel sv. Petra a Pavla, jehož dnešní sakristie dosud v sobě zahrnuje románský kostel sv. Michala z počátku 12. století. Během historie byl tento kostel s monumentální věží postižen řadou požárů. Během poslední rekonstrukce nelze opomenout, že právě zde okolo r. 1910 – 1911 byly v zazděném výklenku podvěžní kaple nalezeny ostatky slavného husitského vojevůdce Jana Žižky z Trocnova, který zemřel 11. 10. 1424 při obléhání Přibyslavi. Jeho ostatky jsou nyní pietně vystaveny v Žižkově síni v 1. patře barokní radnice na náměstí.

Město Čáslav chystá pro své návštěvníky zpřístupnění kostelní věže sv. Petra a Pavla jako rozhledny, která bude třetí nevyšší věží v republice.

Za zmínku stojí jistě i Otakarova bašta, bývalá obranná věž, která se zachovala jako jediná ze čtyř bran z původního opevnění.

Komu zbude ještě chvilka času, může si prohlédnout Židovskou synagogu z konce 19. století, kterou zdobí fasády v maurském slohu. Popřípadě může shlédnout v pobočce městského muzea v galerii na Jeníkovské 222 výstavu na téma „Klobouky našich prababiček“, která bude 15. 6. 2007 končit.

Než jsem nasedla do zpátečního vlaku, byla jsme vyprovázena ohlušujícím burácením, které se snášelo ze vzduchu na poklidné městečko. To vojenští stihači předváděli své grippeny během nácviku na letecký den.