Komunistický funkcionář obviněný z provádění systematické kampaně mučení a vyhlazování nábožensky věřících na severovýchodě Číny má tento týden přijet do kanadské Ottawy na pozvání federální vlády, uvedl ve středu představitel v Číně perzekvované skupiny.

Lucy Čou, mluvčí Asociace Falun Dafa Kanada, která zastupuje praktikující meditační praxe Falun Gong v této zemi, uvedla, že jí zdroj z kanadské vlády řekl o návštěvě čínského ministra financí Po Si-laje. Ten má do Kanady přicestovat na pozvání Davida Emersona, kanadského ministra mezinárodního obchodu, a jejich schůzka je plánovaná na pondělí.

Jennifer Chiu, jednatelka tiskového odboru zahraničních věcí a mezinárodního obchodu Kanady, nepopřela, že je návštěva na programu, ale Velké Epoše ve středu sdělila, že "návštěva není potvrzena".

Po je obviněn z dohledu nad brutální kampaní proti stoupencům Falun Gongu, která zahrnovala jejich mučení, v severovýchodní čínské provincii Liao-ning, kde byl mezi lety 2001 a 2004 guvernérem.

Pod jeho vedením zde byly represe proti Falun Gongu jedny z nejtvrdších v Číně, jak každoročně citovaly zprávy OSN o porušování lidských práv.

Podle Světové organizace na vyšetření perzekuce Falun Gongu bylo do chvíle, kdy Po Si-laj opustil funkci, u stoupenců Falun Gongu v Liao-ningu potvrzeno 100 případů umučení k smrti v policejní vazbě.

V září 2003 přijala královská kanadská jízdní policie seznam vysokých čínských funkcionářů, obviněných z mučení a zločinů proti lidskosti vůči praktikujícím Falun Gongu v Číně. Po Si-laj byl v první patnáctce seznamu, na němž je nyní 45 jmen. Policie souhlasila, že se bude obviněními zabývat, když kdokoli ze jmenovaných jedinců vstoupí do Kanady, nebo se zasadí, aby mu byl vstup do země znemožněn.

Přes krvavou kampaň k moci

Po Si-laj (57) je známý jako jeden z "princátek" komunistické strany - syn jednoho z první generace vysokých funkcionářů komunistické strany. Po byl starostou Ta-lienu, jednoho z velkých měst provincie Liao-ning, když pronásledování Falun Gongu v červenci 1999 začalo.

Je členem politické frakce Ťiang Ce-mina, jenž vedl komunistický režim do roku 2004. Po použil pronásledování Falun Gongu jako příležitost, jak se zalíbit Ťiangovi, který údajně kampaň na vyhlazení skupiny nejen osobně vyvolal, ale také osobně vedl.

Od července 1999 do února 2001 bylo v Ta-lienu oznámeno 15 úmrtí praktikujících Falun Gongu a stovky případů mučení.

V únoru 2001 Ťiang Ce-min osobně povýšil Po-silaje na guvernéra provincie Liao-ning.

V roce 2001 se Po zúčastnil nejméně čtyř strategických setkání v hlavním městě provincie Liao-ning, Šen-jangu, kde se projednávala organizace pronásledování Falun Gongu.

Podle zprávy zvláštního zpravodaje OSN bylo v šenjangském pracovním táboře Ma-san-ťia vězněno přes 1 500 praktikujících Falun Gongu. Mezi lety 2001 a 2004 zvláštní zpravodajové OSN kontaktovali čínské úřady v nejméně 15 případech útoku na praktikující Falun Gongu v Liao-ningu.

Nejotřesnější zpráva z tábora Ma-san-ťia mluvila o osmnácti ženách, které byly svlečeny do naha a vhozeny do mužských cel, aby byly donuceny vzdát se víry ve Falun Gong. Podle zprávy vysocí funkcionáři tyto praktiky ve skutečnosti podporovali.

Když v roce 2004 Ťiang Ce-min odstoupil z vedení strany, Po Si-laj byl jedním z těch, kdo se měli protlačit do vysokých postů ve vládě. Nyní zastává funkci ministra financí.

Skupina doufá, že padne rozhodnutí o zákazu vstupu

Sympatizanti Falun Gongu a další účastníci protestu proti plánované návštěvě říkají, že je Po kvůli obviněním z mučení v Kanadě nežádoucí osobou.

"Když přišlo na uznávání lidských práv, premiér Harper jednal s přesvědčením a soucitem," říká David Harris, starší člen rady národní bezpečnosti Kanadské koalice demokracií. "Kanaďané očekávají, že bude nadále pokračovat ve stejném duchu a nepustí Po Si-laje do Kanady."

Po měl Kanadu navštívit už v roce 2005, za vlády premiéra Paula Martina, společně se současným čínským vůdcem Chu Ťin-tchaem. Tehdy se proti jeho návštěvě také konaly protesty, a když delegace dorazila, bylo zřejmé, že Po v ní chybí.

Za mučení, genocidu a zločiny proti lidskosti vůči praktikujícím Falun Gongu je Po Si-laj souzen v dalších deseti zemích.

V dubnu 2004 byl souzen za zločiny proti lidskosti při návštěvě ve Washingtonu, D. C.

Když si uvědomil, že to, co mu bylo doručeno, jsou soudní dokumenty, Po je hodil na zem a jeho doprovod dokonce fyzicky napadl soudního doručovatele, který o incidentu podal výpověď.

Po se v případu odmítl hájit a americký soud proti němu vynesl kontumační rozsudek.

Dva měsíce poté byl Po společně s dalším čínským funkcionářem Ceng Čching-chungem na návštěvě Jihoafrické republiky a devět praktikujících Falun Gongu sem cestovalo, aby zde protestovali a podali na ně trestní oznámení.

28. června, na cestě z letiště v Johannesburgu, střelec s automatickou zbraní pálil na auto praktikujících - řidič byl hospitalizován. Poté, co auto zastavilo, pravděpodobný atentátník se nepokusil nikoho okrást a okamžitě místo opustil. Praktikující věří, že střelce někdo najal.

Sün Li, předseda Asociace Falun Dafa v Kanadě, říká, že skupina není proti tomu, aby měla Kanada vztahy s Čínou, avšak "Kanada nesmí otevírat dveře zločincům".

"Umožnit takovým funkcionářům vstup do Kanady by dávalo najevo, že Kanada přimhuřuje oči nad genocidou a porušováním základních lidských práv," říká Li.

Doplnil Matthew Simon