NEW YORK – Před ruským konzulátem na Manhattanu v úterý protestovala skupina stoupenců Falun Gong a vyzývali ruskou vládu, aby nenásledovala čínský komunistický režim v pronásledování této meditační praxe. Protest vyvolala deportace následovníka Falun Gongu, který má status uprchlíka OSN – jde už o druhý případ takové deportace z Ruska do Číny za poslední dva měsíce.

Tentokrát byl deportován profesor Kao Čchun-man (73), když ho v neděli ráno násilím odvedli z jeho bytu policisté ruského přistěhovaleckého úřadu. Pan Kao je po mrtvici, kterou protrpěl před dvěma lety, invalidní.

V březnu Rusko navštívil čínský lídr Chu Ťin-tchao a údajně na ruské úřady vyvíjel nátlak, aby zacházeli špatně se stoupenci Falun Gongu, kteří v Rusku žijí. Kao byl pravděpodobně považován za významnou osobu, protože dříve přednášel na pekingské univerzitě Tsing-chua, která patří k nejznámějším v Číně.

„Prostě cítím, že lidská práva a lidský život by měly být vždycky na prvním místě, když to tak není, porušuje se mezinárodní právo a člověka uvedou do bezprostředního nebezpečí, to nepovede k dobré budoucnosti pro lidi v Rusku,“ uvedla Lýdie Talalajčadech, ruská občanka žijící v New Yorku, která před konzulátem protestovala.

Maželka pana Kao, ruská občanka, řekla, že agenti se dostali do jejich bytu pod záminkou, že mají zájem o podnájem. Neprokázali se žádnými soudními dokumenty a než Kaa unesli, odřízli mu telefonní linku.

Falun Gong byl v Číně zakázán v roce 1999 čínským komunistickým režimem zjevně kvůli své popularitě. Díky silné duchovní tradici buddhismu se praxe rozšířila mezi více než 70 miliony lidí v Číně, včetně vysoko postavených členů oficiálně ateistické vlády.

Paní Talajčadech věří, že čínský komunistický režim je zcela zkorumpovaný a rozpadne se stejně jako komunistická strana v Rusku. Přes 21 milionů lidí se zřeklo členství a jakýchkoli vazeb na Čínskou komunistickou stranu na webových stránkách Velké Epochy [pozn. překl.: čínské verze Dajiyuan].

„Čínský komunistický režim se řítí, takže následovat ho a porušovat lidská práva a pronásledovat Falun Gong, to nepřinese Rusku dobrou budoucnost, ale spíš to z Ruská udělá komplice zločinů čínského komunistického režimu,“ řekla paní Talajčadech.

Podle informačního centra Falun Dafa bylo doteď ověřeno nejméně 3 000 úmrtí v důsledku vládní politiky pronásledování. Skutečný počet mrtvých nebo „zmizelých“ je podle odhadů možná dvacetkrát vyšší.

Vláda Spojených států, orgány OSN a řada lidskoprávních organizací došla k závěru, že byly miliony stoupenců obtěžovány, zatýkány a mučeny čínskými úřady, a pronásledování odsoudili.

Profesor Kao se Falun Gongu začal věnovat v roce 1994. V roce 2000 byl nucen Čínu opustit, aby unikl pronásledování. V roce 2003 mu byl udělen status uprchlíka OSN. V době deportace byl v procesu žádosti o azyl v Rusku.