Image
Image

  (Foto: Natálie Pokorná/Velká Epocha)

Praha, 17.5. - Před ambasádou Čínské lidové republiky se shromáždilo na dvacet lidí, aby si připomněli únos 11. pančhenlamy Gendün Čhokji Ňima. Organizátoři občanského sdružení Lungta se zde pokusili předat petiční archy velvyslankyni ČLR paní Huo Yuzhen, žádajíce propuštění pančhenlamy, avšak bez úspěchu.

Je to již 12. let co byl 11. pančhenlama Gendün Čhokji Ňima unesen se svojí rodinou ozbrojenci čínské vlády a dodnes je držen na neznámém místě. Stalo se to přesně tři dny na to, kdy byl tento šestiletý chlapec označen jako jedenáctý pančhenlama, současným tibetským dalajlamou. O několik měsíců později byl na jeho místo dosazen jiný chlapec vybraný čínskou vládou. To bylo v naprostém rozporu s tradičním způsobem vyhledávání a označení pančhenlamy. Nikdo z Tibeťanů ho proto nepřijal.

Před Velvyslanectvím ČLR pronesl krátký projev zástupce Konfederace politických vězňů, pan Gustav Bubník. Organizátoři sdružení Lungta se poté pokusili předat petice za propuštění 11. pančhenlamy, velvyslankyni ČLR, paní Huo Yuzhen, kde bylo podepsáno 1423 lidí. Nikdo se však z druhé strany zdi neozval.

Poté se skupinka lidí přesunula k Památníku obětem komunismu na Újezdě, kde v upomínku zapálili svíčky. Tento den si lidé připomínají na mnoha místech světa. Jedna z organizátorů na závěr proslovu před ambasádou ČLR uvedla: „Věříme, že jsme se zde tento rok sešli naposledy.“