Image
Místopředseda Evropského parlamentu Edward McMillan-Scott hovoří 14. května na shromáždění, které odsuzuje nadcházející dvoustranná jednání o lidských právech mezi EU a Čínou v Berlíně. (Jan Jekielek/Velká Epocha)

BERLÍN - Lidskoprávní aktivisté spolu s oběťmi represí v Čínské lidové republice (ČLR) se shromáždili 14. května v Berlíně, aby odsoudili nadcházející jednání za zavřenými dveřmi mezi Evropskou unií (EU) a čínskými funkcionáři.

Kritici rozhovorů, včetně místopředsedy Evropského parlamentu pana Edwarda McMillan-Scotta, který se akce zúčastnil, říkají, že nadcházející dvoustranná jednání o lidských právech mezi EU a Čínou z historického hlediska přinesla velmi málo a situace lidských práv se v Číně ve skutečnosti za jedenáct let od zavedení rozhovorů zhoršila.

"Represe se v Číně ve skutečnosti zesilují, nikoli zeslabují, a to by lidé měli pochopit," říká McMillan-Scott.

Dvoustranná jednání o lidských právech mezi EU a Čínou začala v roce 1996 a pozastavena byla jen jednou, a to funkcionáři ČLR, v roce, kdy EU předložila Komisi pro lidská práva OSN rezoluci kritickou vůči čínskému komunistickému režimu.

"Vím, že čínská strana pohlíží na celý tenhle proces s naprostým cynismem. Dělají to tak u všech zemí, se kterými vedou rozhovory," uvedl místopředseda a dodal, že i mnoho evropských představitelů sdílí podobný náhled. Ulrich Delius, odborník na Asii ze Společnosti pro ohrožené národy (The Society for Threatened Peoples), se ozval v podobném duchu s tím, že se situace lidských práv v Číně za posledních jedenáct let nezlepšila.

Mučení ve věznicích a pracovních táborech a nucení vězňů napsat takzvaná "prohlášení lítosti" proti své vůli jsou jedny z nejhorších příkladů zneužívaní moci režimem ČLR, které by měly být "zakázány bez jakýchkoli omezení, pokud Čína vážně chce prokázat svou vůli reformovat se", dodal Delius.

Pronásledování náboženských a etnických skupin, zvláště meditační praxe Falun Gong, a také systém táborů nucených prací lao-kaj byly hlavními tématy na shromáždění, které probíhalo před Brandenburskou bránou v Berlíně. Před bránou se o víkendu shromáždilo přes tři sta praktikujících Falun Gongu, aby protestovali proti kruté státní represi, které je Falun Gong v Číně vystaven od roku 1999.

Image
Protestující ukazují rekonstrukce metod mučení v pracovních táborech a věznicích Čínské lidové republiky na shromáždění 14. května, které odsuzovalo nadcházející dvoustranná jednání o lidských právech mezi EU a Čínou v Berlíně. (Jan Jekielek/Velká Epocha)

"Z mého pohledu, to, co se děje Falun Gongu, je podle úmluvy o genocidě zcela zjevně genocida," říká McMillan-Scott.

Oznámil, že tři lidé, se kterými se setkal minulý květen na své vyšetřovací cestě v Pekingu, byli podrobeni týrání poté, co se s ním kontaktovali.

"Myslím, že dát někoho do vězení a mučit ho kvůli setkání s představitelem jediného mezinárodního demokraticky zvoleného shromáždění, Evropského parlamentu, byla velmi, velmi velká chyba," uvedl místopředseda.

Jeden z těchto tří, Cao Tung (36), tlumočník pekingské cestovní kanceláře a praktikující Falun Gongu, se osobně setkal v McMillan-Scottem, aby odhalil svou dřívější perzekuci komunistickým režimem. Krátce po setkání byl zadržen a později odsouzen na pět let do vězení.

Předseda Mezinárodní společnosti pro lidská práva (International Society For Human Rights), Karl Hafen, promluvil ke shromáždění dopisem, kde žádá funkcionáře ČLR, aby se veřejně omluvili za to, že dovolili vznik současné situace porušování lidských práv.

Čung Wej-kuang, představitel Kampaně za svobodnou čínskou kulturu (Free Chinese Culture Campaign), zakázané čínské organizace, která má členskou základnu osmi set spisovatelů v Číně a dalších dvou set čínských autorů v zahraničí, volal po průhledném a otevřeném rozhovoru.

Švýcarský poslanec Oskar Freysinger se také připojil se svým příspěvkem. "Je bezúčelné pokračovat v pořádání rozhovorů se zločinným režimem, který na prosby svých lidí o ukončení perzekucí odpovídá pouze mlčením," uvedl.