Image

  (Kamil Rakyta/Velká Epocha)

  Více fotografií...

Ve čtvrtek 10. května 2007 proběhl již 12. ročník Majálesu Vysoké Školy Báňské Technické Univerzity Ostrava.

Program začal ráno koncerty kapel Apatheia, Mary Caine a Fíha. Na ně navázal již tradiční průvod masek, který šel z Hlavní třídy v Porubě až ke kolejím VŠB, kde bylo hlavní pódium a probíhaly hlavní aktivity. Následovala korunovace nového krále majálesu, prohlášení podpory osobností - hejtmana moravskoslezského kraje Ing. Evžena Tošenovského a rektora VŠB Prof. Dr. Tomáše Čermáka. Dle slov jednoho z organizátorů Daniela Otáhala (člen Studentské komory Akademického senátu) aktivity podpořilo Statutární město Ostrava a Moravskoslezský kraj a byly pořádány v rámci grantu Majálesový týden 2007, který podala VŠB ve spolupráci s Ostravskou Univerzitou.

Majáles VŠB je výlučně nekomerční, stejně jako ostatní podobné akce jiných univerzit. Toto je již tradicí, a v rámci aktivit tedy není vybíráno od studentů žádné vstupné a celý program je zdarma. Podle slov Daniela Otáhala organizátorů se však spolupracující agentura rozhodla letos vybírat vstupné. Což bylo v rozporu se stanoviskem Studentské komory Akademického senátu, která trvala na tom, že bude Majáles nekomerční. Ve výsledku se tedy konaly dvě souběžné akce, Majáles VŠB 2007 a Beánie 2007, která probíhala za komerčních podmínek na Slezskoostravském Hradě. Přesto se organizátorům Majálesu VŠB podařilo vytvořit pro studenty zajímavý program.

Program Majálesu

Hlavním programem byly koncerty známých kapel, ale kromě nich bylo pro zúčastněné připraveno několik soutěží a atrakcí – vyhlášení nejlepší masky Majálesu, rychlostní soutěž v „jezení“ piva polévkovou lžičkou z hlubokého talíře a další. Připravena byla také horolezecká stěna. Každý kdo na ni byl schopen vylézt, dostal od pořadatelů pivo zdarma

Program na hlavním pódiu vyplňovaly koncerty kapel: Mary Caine, Fíha, Queen revival princess, Tam Tam Orchestra, Děda Mládek Illegal Band, Rammstein members club, Polemic a dalších.

Z druhého pódia se rozléhal zcela jiný druh hudební produkce, naplnily jej totiž kapely hrajicí hip hop, raeggae a drum’n’bass – Flycom vs. Squadra, Cluster, Kika, Orion, Ye.dem A1 Lucky, a další. Ke slyšení byli také velmi známí členové ostravské formace Dvoikatroika – Reverb, Inspiral X62 a Ian Blond.

„Jediný pravý majáles VŠB“

Tak znělo heslo, které bylo třeba říci v lízátkové soutěži srozumitelně do mikrofonu. Vypadá to velmi jednoduše, jenže úkolem zúčastněných děvčat bylo mít při tom v ústech najednou co největší počet lízátek. Přihlásilo se 5 odvážných děvčat. Soutěž probíhala na kola, a v každém z nich přibývala v ústech každé z dívek lízátka až do té doby, než zůstala jen jedna s největším počtem lízátek. Výherkyně dokázala srozumitelně tato slova vyslovit s 8 lízátky v ústech. Podle organizátorů rekord vytvořila česká studentka v ruské obdobě této soutěže, která řekla obdobná slova v ruštině s neuvěřitelnými 20 lízátky v ústech.