Image

Bílá letadla Antonov-26 byla v od ledna do března viděna na různých místech Darfuru. Tohle letadlo bylo zaparkováno v Nyale na konci března. (Amnesty International)

Sůdánská vláda porušuje embargo vyhlášené OSN a do oblasti Darfuru přesunuje vojenskou techniku včetně bojových letounů, které jsou natřené na bílo, aby vypadaly jako letouny jednotek OSN. Ve zprávě z úterý 8. května to sdělila Amnesty International (AI).

„Autorita samotné Bezpečnostní rady OSN je podkopávána, jestliže je možné, aby súdánské autority a ozbrojené skupiny v Darfuru naprosto beztrestně a před zraky celého světa dovážely a zneužívaly zbraně k páchání do očí bijícího násilí, kterým jsou porušována mezinárodní práva,“ stojí ve zprávě.

Zpráva, která obsahuje fotografie letadel ruské a čínské výroby na letištích v Darfuru, požaduje zkvalitnění dohledu a přezkoumání dodržování embarga.

Embargo bylo uvaleno v březnu roku 2005 po té, co Bezpečnostní rada OSN schválila rezoluci 1591 a ustanovila dohlížející komisi. Súdánská vláda potřebuje souhlas této komise, pokud chce do Darfuru přesouvat armádní vybavení.

Zpráva ale uvádí, že vláda vůbec neusilovala o získání tohoto povolení a do oblasti Darfuru dovezla letadla, zbraně a munici, které byly podle očitých svědectví z poloviny dubna tohoto roku použity proti civilnímu obyvatelstvu.

11. dubna skupina ozbrojených mužů zaútočila na tržiště a sedm vesnic v Severním Darfuru. Podle svědectví byli ozbrojenci členy vládou podporovaných Janjaweedových milicí. Podle zprávy používali ozbrojené transportéry vyzbrojené těžkými kulomety a děly. Za sebou zanechali 40 mrtvých a 25 zraněných civilistů.

Podle odhadů bylo ve čtyři roky trvajících bojích zabito kolem 200 000 lidí a 2,5 milionu obyvatel muselo opustit své domovy. Tento konflikt je mnohými označován za genocidu. V posledních měsících pokračují útoky Janjaweedových milicí provázené bombardováním Súdánských vzdušných sil v Darfuru a překročily i přes hranice země do sousedního Čadu.

Jak Rusko, tak Čína obvinění popřela.

Bílá letadla z Ruska

Zpráva AI vznáší i další vážné obvinění: v Darfuru jsou podle ní súdánskou vládou používána bílá letadla ke zřejmým bojovým účelům.
Podle očitých svědectví z počátku března 2007 byl bílý letoun značky Antonov-26 se súdánským registračním číslem viděn v El Fasher „stojící u skladu leteckých bomb“. Mezi lednem a březnem byly také spatřeny bílé bojové vrtulníky na letišti v Nyale.

Bílá letadla a helikoptéry používají jednotky OSN, Africké unie a dalších humanitárních organizací k dodávkám humanitární pomoci. Mezinárodní humanitární právo striktně zakazuje použití tohoto označení na stroje určené k bojovým účelům. Použití bílých letadel k bojovým účelům tedy může být považováno za porušení mezinárodního práva.

Ačkoliv súdánská letadla nenesou logo, nebo znak OSN, nebo AU,  může jejich barva při pohledu z dálky pozorovatele zmást a mohou tedy být mylně považována za letadla rozvážející humanitární pomoc.

Zpráva OSN citovaná AI upozorňuje, že bojové použití bílých letadel by znamenalo „velké ohrožení“ pracovníků mezinárodních organizací včetně OSN, protože by bílá přestala být barvou, která své nositele chrání. Pokud budou z bílých letadel shazovat bomby, vyprovokují vzbouřenci boj proti všem bílým cílům, včetně těch „přátelských“, jako jsou síly OSN.

Porušují Čína a Rusko své vlastní embargo?


Zpráva se také dovolává mezinárodního společenství, zejména pak Číny a Ruska jako stálých členů bezpečnostní rady OSN, aby přestaly dodávat zbraně do Súdánu a začaly plně uplatňovat embargo.

„Amnesty International je hluboce znepokojena faktem, že určité vlády, včetně dvou stálých členů Bezpečnostní rady OSN – Číny a Ruska – umožňují pokračování dodávek zbraní do Súdánu, kde jsou tyto zbraně v Darfuru i za hranicemi země v Čadu zneužívány k vážnému porušování mezinárodního práva,“ stojí ve zprávě.

Podle AI Čína dodala v roce 2005 zbraně a munici v hodnotě 83 milionů dolarů. Rusko je za ní na druhém místě s 34, 7 miliony, včetně dodávek vrtulníků Mi-24 používaných k útokům na civilní obyvatelstvo. Zbraně do Súdánu dodávají také muslimské země jako jsou Irán, Kuvajt a Egypt, ale v menším množství.

Zůstává nicméně otázkou, zda dva stálí členové Rady bezpečnosti OSN a ostatní země skutečně své vlastní embargo porušily, nebo ne. Dostupná data totiž nenaznačují, zda byly zbraně do Súdánu dodány před, nebo až po rozšíření embarga i na súdánskou vládu v březnu 2005.

Podle AI ale na datech, kdy se prodej uskutečnil nezáleží. Z rozsahu súdánských útoků na civilisty od konce roku 2004 muselo být Číně i Rusku jasné, že dodané zbraně jsou nejspíš používány k páchání zločinů proti mezinárodnímu právu.