Image
Eric Staal z kanadského tímu oslavuje svoj víťazný gól proti Českej republike počas predĺženia ich zápasu na svetovom šampionáte v Moskve. (AP/SITA)

O velmi vypjatý souboj se postarali hokejisté Česka s Kanady v nedělním zápase na stadionu Mitišči. Po dvou nezdařilých zápasech zatnuli čeští hokejisté zuby a nedali se zahnat Kanaďany do kouta. Ti sice zvítězili 4:3, ale v prodloužení, zápas skončil remízou 3:3, takže si Česko mohlo připsat rozhodující bod.

Hru řádně rozehrála trefa Břidlického už v první třetině do branky Alberta Rolosona. Od třinácté minuty češi doslova bombardovali Kanadu střelami na branku. Snaha držet se v obranném pásmu Kanaďanů se v v první dvacetiminutovce rozhodně vyplatila, protože v jejím závěru vedlo české národní mužstvo 1:0.

I když hokejisté země javorového listu v podstatě tímto zápasem neměli co ztratit, jen tak lehce se odradit nenechali a dali to svým soupeřům tvrdě najevo. Hned v úvodu druhé třetiny si Čechmánek neuhlídal horní roh branky a díky útočníkovi McClementovi bylo vyrovnáno. Na řadu přišla dobrá přihrávka Výborného směrem k Plekancovi a ten šanci v přesilovce proměnil. A na závěr druhé části se čeští fanoušci nemohli ubránit hlasitému zklamání potom, co rozhodčí neuznal sporný gól Olesze.

Nezdolní Kanaďané

Hra nervů pokračovala i po druhé přestávce, kdy nejprve vyrovnal Eric Staal, a o chvíli na to se opět ozval Olesz a tentokrát byl úspěšný. I když byla ke konci na českých šampiónech vidět značná únava, stále si nemohli oddychnout, protože se soupeři dotěrně drželi v jejich obranném pásmu, až opět stačili dotáhnout a srovnat na konečných 3:3 zásluhou Shaneho Doana.

Zápas končil remízou a v prodloužení stačilo střelci v červeném E. Staalovi pouhých 23 vteřin na to,  aby dobil českou branku. Na celkovém výsledku to však nic nezměnilo, Hadamczikovo mužstvo už mělo postup do čtvrtfinále jistý.

F-skupina (Mytišči):

Česko - Kanada 3:4 po prodloužení.
(1:0, 1:1, 1:2 - 0:1)

Góly: 14. Židlický (Výborný, J. Hlinka), 33. Plekanec (Výborný), 47. Plekanec (P. Sýkora, Olesz) - 23. McClement, 44. E. Staal (Phaneuf, Cammalleri), 51. Doan (Lombardi), 61. E. Staal (C. Murphy, Brewer)

Vylúčení: 6:9 na 2 min, presilovky: 3:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Bulanov (Rus.) - Fonselius (Fín.), Gemeinhardt (Nem.) 6500 divákov

Zostavy:

Česko: Čechmánek (od 61. Pinc) - Židlický, Čáslava, Z. Michálek, Klesla, Hamr, M. Barinka, Šmíd - Výborný, Plekanec, Olesz - Irgl, Čajánek, Hubáček - Bednář, Marek, Tenkrát - J. Hlinka, Balaštík, Rolinek - P. Sýkora
Kanada: Roloson - Commodore, Brewer, Jackman, C. Murphy, Schultz, Phaneuf, Hamhuis, Webber - Armstrong, Toews, J. Staal - Doan, Lombardi, R. Nash - Mayers, McClement, Chimera - Justin Williams, E. Staal, Cammalleri