Image

Vstup na ProtestFest byl zdarma a zájemci chodili ze všech stran.
(Bohumil Bartošek/Velká Epocha)

V Brně proběhl v sobotu 5.5. již čtvrtý ročník pouličního festivalu alternativní kultury a aktivismu ProtestFest 2007. Zájemci o alternativní hudební produkci, žonglování, ekologii, grafiti, o petiční akce – k radarové základně či k nezákonným odběrům orgánů vězňům svědomí v čínských pracovních táborech apod. se setkali v pestré směsici lidí, psů, hudebních proudů, soundsystémů venku na Moravském náměstí.

Festivalem se prolínala tři ústřední témata – konání zbrojního veletrhu IDET jednou za dva roky v Brně, výstavba amerického radaru v ČR a blížící se zasedání států G8 v Německu. Mnozí návštěvníci se tam ale přišli spíše pobavit a setkat se s těmi, kteří vyznávají jiný životní styl než nabízí jejich nejbližší okolí či hlavní proud společnosti.

Image

(Bohumil Bartošek/Velká Epocha)
Image

Několik desítek dlouhá řada těžkoodněnců v uniformách Městské policie neměla důvod zasahovat – celá akce proběhla ve velkém poklidu a bezkonfliktně. (Bohumil Bartošek/Velká Epocha)
Image

Tvorba graffiti přímo na místě na přinesené panely přilákala hlavně mladší diváky.  (Bohumil Bartošek/Velká Epocha)
Image

Lidé se zajímali nejen o ochranu zvířat (stánek vlevo), ale ve velké míře připojovali podpisy také na petici proti nedobrovolnému odběru orgánů vězňům v čínských pracovních táborech. (Bohumil Bartošek/Velká Epocha)

Jaké cíle naplňuje ProtestFest?

„ProtestFest se snaží vrátit veřejným prostranstvím jejich význam, vrátit  do nich život, diskusi, tvořivost. Cílem festivalu je nejen  podílet se na oživení veřejného prostoru, ale také vytvářet symbolický prostor pro různé formy vyjádření ke stávajícím společenským problémům“ podotýká Katarína Potfajová, tisková mluvčí ProtestFestu 2007.

Policie nemusela zasahovat

Narozdíl od 1. máje, kdy Brno zažilo neklidné oslavy, tento festival proběhl naprosto v klidu – tedy po stránce veřejného pořádku (soundsystémy a zesilovací aparatury jsou pro svůj výkon z pojmu „KLID“ vyňaty). Muži a ženy z řad policie vyměnili uniformy za rifle a jiné civilní oblečení a v reflexních vestách s nápisem „Anti-konfliktní tým“ nemuseli do večera řešit ani jediný problém.

Streetfest byl ukončen alegorickým průvodem, který se vydal ulicemi města přes Náměstí Svobody za doprovodu soundsystémů až na Střelák v Pisárkách, kde celá akce skončila velkou hudební párty.