Image
Autoři knihy Anketa mezi čínskými rolníky Čchen Kuej-ti a jeho žena Wu Ćchun-tao (Lin Čching/Velká Epocha)

NEW YORK - Manželský pár čínských autorů, Čchen Kuej-li a Wu Čchun-tao, získal novinářskou cenu Ulysses 2004 a odměnu 50 tisíc eur za svou knihu Anketa mezi čínskými rolníky. 26. dubna Čchen a Wu navštívili New York, aby podpořili anglickou verzi knihy, a v rámci toho vystoupili na fóru s učiteli a studenty právnické fakulty Kolumbijské univerzity.

Anketa mezi čínskými rolníky je psána novinářským stylem a popisuje průběh zavádění čínské daňové reformy po celém venkově. Dotazovaní pocházejí z řad vysokých lídrů různých provincií a měst a také centrálního výboru Čínské komunistické strany (ČKS) a také z řad venkovských kádrů a rolníků.

Kniha odhaluje, že většina venkovského obyvatelstva v Číně musela snášet či přetrpět útlak, despotismus, korupci, násilí, nekontrolovaný právní systém, nespravedlivé daňové zákony a různé jiné problémy. Původně byla publikována v čínském časopisu v roce 2003 a vyvolala docela velké pozdvižení, ale brzy ji čínská vláda zakázala.

Anketa  a její autoři jsou nicméně poměrně známí v zahraničí. 22. května 2006 se s autory setkala německá kancléřka Angela Merkelová (společně se dvěma dalšími lidskoprávními aktivisty) na německé ambasádě v Pekingu.

"Smyslem našeho života je mluvit za ty, které není slyšet"

Učitelé a studenti Kolumbijské univerzity, kteří se fóra zúčastnili, knihu dobře znali, a protože je v Číně zakázaná, někdo se zeptal, jestli mají autoři důvod se bát. Čchen odpověděl, že čínští rolníci představují 40 procent zemědělců na světě. Čchen prohlásil, že s 900 miliony rolníků v zádech se nemá čeho bát, a dodal, že díky vyšetřování jeho odvaha vzrostla.

"Veřejné mínění v Číně je pod velmi těsnou kontrolou," poznamenala Wu. "Média zřídkakdy podávají zprávy o tom, co veřejnost skutečně cítí, takže skutečné mínění lidí je obecně obtížné poznat. My jsme novináři, takže naším pravým smyslem je předávat a podporovat mínění lidí. Naším životním posláním a nejcennějším aspektem naší práce je dávat hlas těm, kteří žádný nemají."

V rozhovoru pro televizi Phoenix bývalý tajemník strany provincie An-chuej tvrdil, že publikace poškodila obraz lidí v An-chuej. Čchen na obvinění reagoval vysvětlením, že kniha si vyžádala na své dokončení dva roky a další rok na ověření faktů, tudíž přesně odráží skutečnou situaci. "Pokud říkají, že tahle kniha poškozuje obraz An-chuej, pak jsou za to zodpovědní ti zkorumpovaní, nekvalitní a podlí funkcionáři," řekl Čchen.

Nutno podotknout, že poté, co zahraniční tisk tuto jeho reakci na provinčního stranického tajemníka publikoval, byl jejich dům 22 dní pod palbou cihel, což velmi vyděsilo jejich děti. V roce 2005 byla rodina nucena An-chuej opustit.

Budoucnost Číny závisí na skutečné vládě zákona a ústavní vládě

Na otázku, jaký udaly úřady důvod pro zákaz jeho knihy, Čchen odpověděl, že mu nebyl předložen žádný důvod ani dokumentace; jednoduše obdržel telefonát. Uvedl, že přestože je jeho kniha zakázána, objevilo se 800 milionů pirátských kopií, takže sice přišli o své peníze, ale zato mají širší publikum.

Další otázka se týkala místních voleb na čínském venkově a Wu Čchun-tao odpověděla, že už téměř 20 let probíhají zfalšované volby. "V podstatě se dá zvolit jen vedoucí obecního výboru, ale tajemník stranické pobočky je dosazený. Takže ty volby jsou vážně podvod, protože ve skutečnosti obec vede tajemník stranické pobočky. Proto jsou po mnoho let obecní volby jen formalitou," říká Wu. "Za pět jüanů (cca 13,5 Kč) si koupíte jeden hlas, dokonce můžete chodit s volební urnou dům od domu, sbírat hlasy nebo přesvědčovat lidi, aby za sebe nechali vyplnit lístky někoho jiného, a tak dál." Čchen vysvětlil, že přestože v Číně existuje zákon, neexistuje zde vláda zákona, a přestože má Čína ústavu, neexistuje zde ústavní vláda. "Čína bude mít svou budoucnost, pouze bude-li možné tohle změnit," říká.

Diskuse se zúčastnilo také mnoho čínských studentů. Jeden z nich prohlásil, že potom, co si v Číně přečetl Anketu mezi čínskými rolníky, byl zděšen nad tím, v jak brutálních podmínkách zemědělci v Číně žijí. Zároveň obdivoval odvahu a neoblomnost autorů.

"Všechny otázky, o kterých se v té knize mluví, jsou otázky, o které nám jde," uvedl. "Hodně lidí těmhle problémům věnuje pozornost, ale jen málo jich riskuje diskusi na tahle témata. Kdyby se tyhle problémy v Číně diskutovaly s takovouhle upřímností a otevřeností, to by byl skutečný pokrok."