Image

Image

 (Bohumil Bartošek/Velká Epocha)

Blansko - Stálé sucho zvyšuje riziko lesního požáru. Tuto neděli (29.4.2007) museli hasiči poblíž Blanska u jednoho z nich zasahovat.

V Moravském krasu nad blanenskou firmou ČKD Blansko v nedělním odpoledni okolo třetí hodiny vzplál požár části lesa. Velké sucho, které v jehličnatém porostu panovalo, riziko šíření ohně po svahu zvyšovalo. Tři hasičské sbory z Blanska a Jedovnic, které se k požáru okamžitě sjely, měly nelehkou práci vytáhnout hadice asi 100 m do prudkého svahu a v obtížně přístupném terénu požár hasit. Okamžité nahlášení ohně a rychlý zásah hasičů však zabránil větším škodám i rozhoření požáru. Ten měli hasiči do hodiny zcela pod svou kontrolou. Vznik a příčina požáru je zatím neznámá a věc šetří policie. Škoda na majetku bude teprve vyčíslována. 

„V poslední době k takovýmto požárům v tomto suchém počasí jezdíme často, a dokud nezaprší, bude tomu tak bohužel i nadále“, řekl u již uhašeného požářiště velitel zásahu.

Úspěšný zásah vyvolal i přes únavu zasahujících hasičů dobrou náladu a vtipy: „Když jsem viděl, kam až se musím s hadicí drápat, verdrala se mi slza do oka dřív, než jsme se v kopci zpotil“, zažertoval jeden z nich.