Image
Prezident ČR Václav Klaus před Bílým domem ve Washingtonu D.C. na své poslední návštěvě USA  9. března 2007(AP/SITA)

Prezident ČR Václav Klaus včera telefonoval do Washingtonu, aby spolu s americkým prezidentem Bushem prodiskutovali otázky spojené s umístěním protiraketové základny ve střední Evropě a chystanou návštěvou prezidenta Bushe v České republice, která proběhne na počátku června.

"V přátelském rozhovoru oba prezidenti zdůraznili, že vztahy mezi oběma zeměmi jsou velmi dobré, prodiskutovali otázky spojené s raketovou obranou a hovořili o nadcházející návštěvě prezidenta Bushe v Praze," uvedl ředitel tiskového odboru Petr Hájek na webových stránkách Hradu.

Prezident Klaus se s prezidentem USA telefonicky spojil v předvečer svého odjezdu do Moskvy, kde se bude snažit rozptýlit obavy Kremlu a ubezpečit prezidenta Putina, že případný protiraketový štít nebude namířen proti Rusku. Představitelé ruské diplomacie se od zveřejnění informací ohledně možného umístění základen ve střední Evropě netají svým nesouhlasným postojem a považují celou věc za hrozbu, na kterou budou eventuálně nuceni reagovat.

Oficiální rozhovory mezi Českou republikou a Spojenými státy na téma protiraketových základen budou zahájeny v květnu a potrvají několik měsíců. Z průzkumů veřejného mínění zatím vyplývá, že čeští občané si protiraketovou základnu na našem území spíše nepřejí. Své odpůrce má základna i mezi vládními představiteli zejména z řad levicových stran.

- jn -