Image
Rozdávání Devíti komentářů a další literatury na ulici v Bruselu. (Velká Epocha)

Jak obyvatelé Bruselu vědí, v centru města je ulice, kde se soustředí několik čínských podniků, jako restaurace, cestovní kancelář, kadeřnictví a několik čínských supermarketů.

Od té doby, kdy Velká Epocha publikovala Devět komentářů ke komunistické straně a začal se šířit fenomén ‚Vstupování z ČKS (Čínské komunistické strany)', na tomto místě se často scházelo několik lidí, kteří si postavili informační stánek, kde informovali místní čínskou komunitu a kolemjdoucí o Devíti komentářích, probíhajícím pronásledování a porušování lidských práv za čínským komunistickým režimem.

Podle organizátorů "bylo nejdřív pár místních Číňanů podezíravých a nechtěli si materiály vzít. Ale postupně se situace začala měnit a teď víc a víc lidí Devět komentářů a jiné dokumenty přijímá".

Místní belgické zákony vyžadují, aby organizátoři jakkoli malé akce požádali na policejní stanici o povolení, které udělí a podepíše starosta města. Normálně jsou tyto žádosti pouhou formalitou. Organizátoři však Velkou Epochu informovali, že po podání žádosti na duben se s nimi spojila belgická policie.

Čínská ambasáda nutí podnik, aby si stěžoval

Jeden z organizátorů vysvětloval: "K mému překvapení jsem se dozvěděl, že na nás na policejní stanici podal oficiální stížnost majitel jednoho z největších čínských supermarketů v Bruselu. Stížnost obsahovala všechna možná zjevně nesprávná tvrzení, jako třeba prohlášení, že blokujeme vchod supermarketu a znemožňujeme zákazníkům vstoupit. Nejsme proti čínským supermarketům ani jiným čínským podnikům v Bruselu. Naopak, čím víc zákazníků kolem projde, tím víc nás to těší, protože to všechno jsou lidé, které můžeme informovat o zločinech, spáchaných Čínskou komunistickou stranou..."

Podle místních policejních zdrojů byl majitel supermarketu donucen čínskou ambasádou k podání stížnosti na kohokoli, kdo distribuuje Devět komentářů a jiné materiály na tomto rušném místě před supermarketem, do něhož chodí každý týden nakupovat mnoho místních Číňanů.

"Zdá se podivné, že se zahraniční ambasáda snaží zasahovat do veřejného života na ulicích evropského Bruselu. A tím víc v případě agentů čínského komunistického režimu, kteří jsou známi jako skalní zastánci principu 'nevměšování se do vnitřních záležitostí státu,' zvláště, když se zmíní slova 'lidská práva'," poznamenal jeden nejmenovaný pozorovatel Číny.