Ke Dni země, který se po celém světě slaví 22. dubna, byla vysazena vzácná oskoruše v jihomoravské obci Velké Pavlovice a to na významném místě před radnicí. Akci pořádal  pozemkový spolek „Oskoruša“, který si dal za cíl tuto opomíjenou dřevinu u nás rozšířit. Právě Velké Pavlovice jsou jednou z asi 60ti obcí, které již projevily o výsadbu tohoto zajímavého stromu zájem.

Jeřáb oskoruše je mohutný, impozantní strom rostoucí v Evropě od Španělska po Turecko, Balkán a na severu zasahuje až k německému Lipsku.Výskyt na jihovýchodní Moravě je jedním z okrajů rozšíření.

Plody jsou po uležení vhodné k přímé konzumaci, ale používají se také na výrobu marmelád moštů, zavařenin a také na Slovácku k výrobě jinak poměrně vzácné a vysoce ceněné pálenky.

Lidé žijící  v oblastech, kde se oskoruše pěstovaly často využívali plody v lidovém léčitelství na úpravu trávení.

Oskeruše patří mezi nejtvrdší evropské dřeviny, dožívájí se  několika set let a zajímavostí je, že i 300letý strom rodí přes tunu ovoce.

„Největší známá oskoruše u nás má přes 400let a obvod kmene 458cm“, řekl nám pan Mgr. Vít Hrdoušek, pořadatel akce. Nachází se na vrchu Žerotín u Strážnice a 22.4.07 bude úředně změřena a slavnostně pasována na největší, nejstarší, nejmohutnější ovocný strom Čech a Moravy. „Můžete tam dát všechny tyto maxiatributy protože ona je má“, uvedl dále pan Hrdoušek.

S těmito „nej“ bude zapsána do české knihy rekordů.