Můj zaměstnavatel mne upozornil, že si nemohu čerpat dovolenou v delší době, jak dva týdny. Také určil 4 měsíce v roku, ve kterých nemůžeme  mít dovolenou. Má na to právo?

20090909-cr-dovolena
Chcete si konečně užít dovolenou, ale šéf vás nepustil? (Soy Hombre/arteyfotografia)

 

Počátkem roku 2007 nabyl účinnosti zcela nový Zákoník práce (zák č. 262/2006 Sb.), který nahradil v plném rozsahu zákon předchozí (zák. 65/1965 Sb.). Tento zákon přináší mnoho nových institutů a změn, např. je poskytnuta větší smluvní volnost, zákon v mnoha případech odkazuje na použití Občanského zákoníku, což dosud nebylo možné.

Co se týče dovolené, je pravdou, že dobu, kdy je možné dovolenou čerpat, určuje zaměstnavatel, neboť při jejím určení přihlíží zejména k provozním důvodům, ale i k oprávněným zájmům zaměstnance. Dovolená se poskytuje dle tzv. plánu dovolených, je ji možné poskytnout v několika částech, avšak z toho alespoň jedna část musí činit nejméně 2 týdny vcelku, pokud se zaměstnavatel se zaměstnancem nedohodne na jiné délce dovolené. V uvedeném plánu dovolených by měl stanovit, kdy si můžete dovolenou vybrat. Určenou dobu čerpání dovolené je Vám zaměstnavatel povinen písemně oznámit alespoň 14 dní předem, pokud se nedohodnete na době kratší.

Co tedy pro Vás z uvedeného vyplývá? Zaměstnavatel Vám nemůže zakázat čerpat dovolenou v delším rozsahu, jak dvou týdnů. Na toto nemá právo, ba právě naopak, je jeho povinností Vám ji takto poskytnout. Vždyť hlavním účelem dovolené je odpočinek a nasbírání dostatečného množství sil k další činnosti, proto by měla být dovolená poskytována především vcelku, aby mohla plnit zotavovací účel.

Pokud si však nepřeje, ať již z provozních důvodů, či jakýchkoli jiných, aby jste si v takovém rozsahu dovolenou čerpal, musí se s Vámi na tom dohodnout, ne Vám toto jednostranně přikazovat. Sice vykonáváte tzv. závislou práci ve vztahu nadřízenosti a podřízenosti, avšak zaměstnavatel se musí pohybovat pouze v rámci zákona, podle jedné ze zásad soukromého práva, že každý může činit, co není zákonem zakázáno a nikdo nesmí být nucen činit, co zákon neukládá.

V rozporu s tím však není ani taková praxe, kdy zaměstnanec požádá o dovolenou a jeho nadřízený mu takový úkon schválí. Na tento souhlas je možné pohlížet jako na určení nástupu dovolené. Může se však stát, že pokud souhlas nebude udělen, nelze nepřítomnost v práci zaměstnance považovat za nástup na dovolenou a zaměstnanci v tomto případě nepřísluší náhrada mzdy.

JUDr. Nina Rydlová provozuje právnickou praxi v advokátní kanceláři paní Silvie Walterové a pro Velko Epochu pracuje jako externí dopisovatelka. Na dotazy čtenářů je ochotna odpovědět na telefoním čísle: 733 756 580 nebo na e-mailové adrese: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Čtěte také:

Česká právní poradna: Výpověď z nájmu bytu

Česká právní poradna: Reklamace, výměna zboží a vrácení peněz

Česká právní poradna: Co s problémovým psem?